EURO

Πορτογαλία – Γαλλία 2-2: Βολική ισοπαλία και πρόκριση στους «16»!

Σε ένα ματς με τρία πέναλτι Γαλλία και Πορτογαλία έμειναν στο 2-2 και πήραν αμφότερες την πρόκριση στους «16».

Στο μεγαλύτερο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής για τους ομίλους του Euro η Πορτογαλία αντιμετώπισε τη Γαλλία στο «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης. Τα σενάρια πρόκρισης για τις δύο ομάδες περιορίζονταν μόνο στην Πορτογαλία, αφού η Γαλλία είχε ήδη προκριθεί και ήθελε τη νίκη για την πρωτιά στον όμιλο, με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να αγωνίζεται για δύο αποτελέσματα αφού και σε περίπτωση ισοπαλίας οι κάτοχοι του τροπαίου θα περνούσαν στην επόμενη φάση του θεσμού. Η Πορτογαλία έχει επικρατήσει σε μόλις ένα από τα τελευταία δεκατρία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γαλλία, το γνωστό 1-0 στην παράταση στον τελικό του Euro 2016, ενώ μετράει μόλις μία ισοπαλία και ένδεκα ήττες. Όταν οι δύο ομάδες αγωνίζονται μεταξύ τους δεν πετυχαίνουν πολλά γκολ αφού στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις τους έχουν σημειωθεί μόλις τρία γκολ (δύο για τη Γαλλία και ένα για την Πορτογαλία).

Σε μια αναμέτρηση όπου η πρωταθλήτρια κόσμου αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης ο αγώνας έληξε δίχως νικητή. Πορτογαλία και Γαλλία βολεύτηκαν στο τελικό 2-2 παίρνοντας αμφότερες την πρόκριση, η Γαλλία μέσω της πρώτης θέσης και οι Πορτογάλοι μέσω της τρίτης. Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν ο Μπενζεμά από πλευράς Γαλλίας στο 45΄ και στο 48΄, ενώ από πλευράς Πορτογάλων ο άλλοτε συμπαίκτης του στη Ρεάλ Μαδρίτης, Κριστιάνο Ρονάλντο, σκόραρε επίσης δις με δύο εκτελέσεις πέναλτι στο 27΄ και στο 58΄.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ήταν από πλευράς Πορτογαλίας με την κεφαλιά του Ρονάλντο στο 6΄ να καταλήγει στα χέρια του Γιορίς. Δέκα λεπτά μετά τη στιγμή του Ρονάλντο, η Γαλλία ισοφάρισε τις ευκαιρίες του αγώνα με τον Εμπαπέ να μη μπορεί να νικήσει τον Πατρίσιο από θέση τετ-α-τετ στο 16΄. Στο 27΄ η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι με τον Γιορίς να χάνει τη μπάλα και να ανατρέπει εντός περιοχής τον Ντανίλο. Ο Ρονάλντο ευστόχησε στην εκτέλεση του πέναλτι για το 1-0 των Πορτογάλων φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στη διοργάνωση. Στα επόμενα λεπτά υπήρξαν αρκετά νεύρα, κυρίως από πλευράς Γάλλων, με τον Λαόθ να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας. Στο 45΄ ήταν η σειρά της Γαλλίας να κερδίσει πέναλτι με τον Μπενζεμά να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί ισοφαρίζοντας σε 1-1 λίγο πριν την ανάπαυλα του αγώνα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλλία σκόραρε με τον Μπενζεμά να πλασάρει σωστά από θέση τετ-α-τετ και να δίνει το προβάδισμα με 1-2 στους «Τρικολόρ». Στο 58΄ η Πορτογαλία κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στον αγώνα με τον Κουντέ να χρησιμοποιεί αντικανονικά το χέρι του εντός περιοχής. Ο Ρονάλντο επανέλαβε τη διαδικασία του πρώτου ημιχρόνου και ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 2-2 για την ομάδα του. Στη συνέχεια η Γαλλία ήταν εκείνη που απείλησε την αντίπαλη εστία με πιο σημαντική στιγμή εκείνη στο 67΄με τον Πογκμπά να εξαπολύει ένα απίστευτο σουτ και τον Πατρίσιο να κάνει την επέμβαση του αγώνα καταφέρνοντας, με τη βοήθεια του δοκαριού, να κρατήσει το 2-2· ενώ στην επανάληψη είχε απάντηση και στο σουτ του Γκριζμάν από πλάγια θέση.

Ενδεκάδες:

Πορτογαλία(Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέδο(Νταλότ 79΄), Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Μουτίνιο(Ρούμπεν Νέβες 73΄), Ντανίλο(Παλίνια 46΄), Ρενάτο Σάντσες(Ολιβέιρα 87΄), Μπερνάρντο Σίλβα(Μπρούνο Φερνάντες 73΄), Ζότα, Ρονάλντο

Γαλλία(Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ[(Ντίνιε 46΄)Ραμπιό 52΄], Πογκμπά, Καντέ, Τολισό(Κομάν 66΄), Γκριζμάν(Σισοκό 87΄), Εμπαπέ, Μπενζεμά