EURO

Σλοβακία – Ισπανία 0-5: Προκρίθηκε η «πεντάσφαιρη» Ισπανία!

«Απασφάλισε» η Ισπανία επικρατώντας με το επιβλητικό 0-5 επί της Σλοβακίας.

Στο «Λα Κατούρχα» της Σεβίλλης η Ισπανία παρατάχθηκε με σκοπό τη νίκη που θα της έδινε την πρόκριση στους νοκ-άουτ αγώνες της διοργάνωσης, ενώ για τη Σλοβακία αρκούσε ακόμα και η ισοπαλία για να πάρει το εισιτήριο για τους «16». Η Σλοβακία είχε επικρατήσει μόλις μία φορά (2-1 τον Οκτώβριο του 2014) στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις των δύο ομάδων με τους Ισπανούς να μετράνε τέσσερις νίκες, ενώ ένα ματς έληξε ισόπαλο. Η πλάστιγγα των… γκολ γέρνει προς τη μεριά των Ισπανών μετρώντας ένδεκα τέρματα έναντι μόλις δύο των Σλοβάκων στις προηγούμενες τρεις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Η Ισπανία απέναντι στη Σλοβακία ήταν καταιγιστική επικρατώντας με 0-5 παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση στους «16» του θεσμού. Με το αυτογκόλ της χρονιάς από τον Ντουμπράβκα στο 30΄, ένα γκολ του Λαπόρτ στο 45+3΄, τους  Σαράμπια και Φεράν Τόρες να σκοράρουν στο 57΄ και στο 68΄ αντίστοιχα και τον Κούτσκα να πετυχαίνει ένα ακόμα αυτογκόλ στο 72΄, η Ισπανία επικράτησε 0-5 και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου μετά και την επικράτηση της Σουηδίας επί της Πολωνίας. Εκτός της επόμενης φάσης έμεινε η Σλοβακία μετά τη σημερινή βαριά ήττα στη Σεβίλλη.

Η Ισπανία θέλησε να δείξει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ποιος είναι το αφεντικό. Ήταν μόλις στο 5΄ όταν οι «Φούριας ρόχας» απείλησε για πρώτη φορά με τον Σαράμπια να μη μπορεί να νικήσει τον Ντουμπράβκα από πλάγια θέση. Στο 10΄ η Ισπανία κέρδισε πέναλτι με τον Κόκε να ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Χρόμαντα. Για ακόμα μια φορά οι Ισπανοί δε μπόρεσαν να βρουν γκολ από την άσπρη βούλα με τον Ντουμπράβκα να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει την εκτέλεση του Μοράτα. Μία ακόμα ευκαιρία στο 19΄ για την Ισπανία που πίεζε ασταμάτητα με τον Σαράμπια να μη μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας από την έξυπνη σέντρα του Πέδρι. Από ωραίος… μοιραίος ο Ντουμπράβκα καθώς στο 30΄ ο Σαράμπια έκανε το σουτ σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σλοβάκος τερματοφύλακας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να απομακρύνει σε κόρνερ. Απίστευτη στιγμή που μπαίνει στο… συρτάρι με τα ευτράπελα στιγμιότυπα του ποδοσφαίρου. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Λαπόρτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2 μετά από ωραίο γύρισμα του Μορένο με την Ισπανία να βάζει τις βάσεις για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί συνέχισαν από εκεί που το άφησαν, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 57΄ με τον Σαράμπια να προσθέτει το σκοράρισμα στη μέχρι τώρα καταπληκτική του εμφάνιση στο πρώτο του ματς ως βασικός για την Ισπανία στο Euro. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 68΄ ο Φεράν Τόρες σκόραρε με τακουνάκι μετά από ασσίστ του Σαράμπια για το 0-4 των Ισπανών. Η Ισπανία ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας και πέμπτο γκολ στο 72΄ με τον Κούτσκα να στέλνει τη μπάλα άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-5. Στη συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε με την Ισπανία να κάνει συντήρηση δυνάμεων αφού κυριάρχησε για 80 λεπτά εντός αγωνιστικού χώρου.

Ενδεκάδες:

Σλοβακία(Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντρουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρόμαντα(Λομπότκα 46΄), Χαράσλιν(Σουσλόφ 69΄), Χάμσικ, Μακ(Βάις 69΄), Ντούντα(Ντούρις 46΄)

Ισπανία(Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Ασπιλικουέτα(Οριαρθάμπαλ 77΄), Έρικ Γκαρσία(Π. Τόρες), Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Μπούσκετς(Τιάγκο 71΄), Πέδρι, Σάραμπια, Μορένο(Τραορέ 77΄), Μοράτα(Φεράν Τόρες 66΄)