Γλίτωσε το κάζο στα πέναλτι η Σεβίλλη

Εντυπωσιακή πρόκριση στους «32» για τη Βιγιαρεάλ

Ζόρικη πρόκριση για τη Σεβίλλη κόντρα στην άσημη Αντράτχ. Η ομάδα του Λοπετέγι λύγισε στα πέναλτι τον αντίπαλό της, καθώς χρειάστηκε τα πέναλτι (1-1 κ.α. και παράταση) για να επικρατήσει. Στην τελευταία εκτέλεση των νικητών ευστόχησε ο Ντιλέινι, ενώ στη συνέχεια δεν τα κατάφερε ο Αλόρντα. Ο Μιρ άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό, ενώ ο Γιάμπρες ισοφάρισε στο 65ο λεπτό.

Εντυπωσιακή πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου Ισπανίας για τη Βιγιαρεάλ με το 7-1 επί της Σανλουκουένο. Ξεχώρισε ο Αλκάθερ, πετυχαίνοντας δύο γκολ (8’, 13’). Η Βαγιαδολίδ επικράτησε 3-1 της Λας Πάλμας. Ο Σαντικού άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό και ισοφάρισε ο Τουχάμι στις καθυστερήσεις. Ο Βάισμαν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 63ο λεπτό και στο 68’ «χτύπησε» ο Κρίστο.