ΔΙΕΘΝΗ

Πρώην παίκτης του ΟΦΗ σκόραρε στο ματς του αιώνα!

Ο Βαγιεμπά Σακόρ σκόραρε, αλλά η ομάδα του υποβιβάστηκε σε έναν αγώνα…έπος για την ιστορία του ποδοσφαίρου!

Το παιχνίδι μπαράζ ανάμεσα στην Μπραν και στην Γερβ στην Νορβηγία αποτελεί το ματς του αιώνα, δίχως αμφιβολία! Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν σήμερα στο «Intility Arena» στο Όσλο, με φόντο μια θέση στην Eliteserien! Η Μπραν έχοντας τερματίσει 14η στην πρώτη κατηγορία, η Γερβ τρίτη στην δεύτερη. Σκόρερ της προσωρινής ισοφάρισης σε 3-3(!) στην παράταση ήταν και ένας παίκτης του ΟΦΗ που έφυγε από την κρητική ομάδα το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ο λόγος φυσικά για τον Βαγιεμπά Σακόρ, ο οποίος σκόραρε για τους γηπεδούχους στο 116ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν απίθανο σε όλη τη διάρκειά του. Η Γερβ προηγήθηκε στο 29’ με τον Βίσνε, με την Μπραν να χάνει πέναλτι με τον Φίνε τρία λεπτά αργότερα και τον Χεγκέμπε στο 49’ να ισοφαρίζει το σκορ. Έξι λεπτά μετά, ο Ράσμουσεν έχασε δεύτερο πέναλτι για τους γηπεδούχους, με το 1-1 να μένει ως το φινάλε του αγώνα, ο οποίος οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Χόβε αποβλήθηκε στο 92’ αφήνοντας την Μπραν με δέκα παίκτες, με την Γερβ να τον εκμεταλλεύεται και να παίρνει αέρα δύο τερμάτων με ισάριθμα τέρματα του Κάμπος (93’, 112’) και να αγκαλιάζει την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι ήταν ψυχωμένοι και βρήκαν απαντήσεις παρότι έπαιζαν με ποδοσφαιριστή λιγότερο. Πρώτα με τον Χεγκέμπε να μειώνει στο 114’ και δύο λεπτά μετά με τον Σακόρ να ισοφαρίζει σε 3-3. Το ματς είχε, όμως, πολύ… ψωμί ακόμα. Ο Ιμπραχίμ στα… καπάκια (117’) έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Νίλσεν να σκοράρει «buzzer beater» στο 120’ για το 4-4 και να το στέλνει στα πέναλτι.

1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3… Χαμένο του Σακόρ για τους γηπεδούχους, με τον πρώην ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ όμως να μην γίνεται μοιραίος καθώς αστόχησε και ο Νορχάιμ για τους φιλοξενούμενους. Απόλυτη ισορροπία ξανά. 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 6-5, 6-6, 7-6, 7-7… Ο Τέιλορ δεν σκοράρε για λογαριασμό της Μπραν και αποδείχθηκε μοιραίος, με τον Ιμπραχίμ να γράφει το 8-7 και να στέλνει για πρώτη φορά στην ιστορία την Γερβ στην πρώτη κατηγορία! Κάτι που αν μη τι άλλο πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, τεχνικό επιτελείο, διοίκηση και οπαδούς στο γήπεδο…

Ένα ματς που η Μπραν είχε 43 τελικές, η Γερβ 15, 2 δοκάρια (1 εκατέρωθεν) και ο κίπερ των φιλοξενούμενων 12 επεμβάσεις!