H ΑΕΚ επικράτησε 113-101 του Προμηθέα και ισοφάρισε (1-1)

Ο Κλαβέλ (45π.) βγήκε νικητής στη μοναδική μονομαχία με τον Μέικον (42π.),

Το 1-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan Basket League με τον Προμηθέα έκανε την Παρασκευή (4/6) η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 113-101 στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο από την αρχή της αναμέτρησης -αλλά ιδίως στο 4ο δεκάλεπτο- πήρε τον χαρακτήρα «1 vs 1» μεταξύ των Κλαβέλ και Μέικον (ο οποίος επέστρεψε, ύστερα από την απουσία του στον προηγούμενο αγώνα). Με τον πρώτο να σταματά στους 45 πόντους (12/20 δίπ., 6/11 τρίπ., 3/3 β.) -κάνοντας ρεκόρ με τη φανέλα των Πατρινών- και τον δεύτερο στους 42 (5/5 δίπ., 9/11 τρίπ., 5/6 β.).

Επόμενο παιχνίδι για τις δύο ομάδες στο «Δημήτρης Τόφαλος» την Κυριακή (6/6, 18:00).

Το ματς:

Η αναμέτρηση αποτέλεσε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων στα πρώτα της λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν νικητές (6-12) αυτής. Ωστόσο, η ΑΕΚ απάντησε στο σερί 6-0 του Προμηθέα με ένα δικό της 9-0 για το 15-12, ύστερα από έξι λεπτά αγώνα. Με τους Μέικον και Μορέιρα να οδηγούν την ομάδα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με το μεγαλύτερο προβάδισμά της στο ματς (27-22).

Η «Ένωση» ξεκίνησε δυνατά τη δεύτερη περίοδο φτάνοντας για πρώτη φορά στο +9 μόλις 22” μετά την έναρξή της. Αυτή τη διαφορά συντηρούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Με τον Προμηθέα να μένει κοντά χάρη στις ενέργειες των Κλαβέλ και Τζέριαν Γκραντ (13 και 11 πόντους, αντίστοιχα, στα δύο πρώτα δεκάλεπτα). Ένα πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες αρκετά δημιουργικές (12 ασίστ αμφότερες), εύστοχες έξω από τα 6,75μ. (8/15 και 6/12, αντίστοιχα) και χωρίς ιδιαίτερη ενέργεια στην άμυνα. Κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στο σκορ, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 56-51.
Ακόμα ένα δυνατό μπάσιμο της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο και ένα σερί 12-0 στα πρώτα λεπτά -έχοντας ως μπροστάρηδες τους Μορέιρα και Γιάνκοβιτς – την οδήγησαν στο +15 (68-53), στη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Οι Μέικον και Κλαβέλ συνέχιζαν να τα βάζουν, με τον δεύτερο να οδηγεί τους Πατρινούς στο να μειώσουν στους οκτώ πόντους (72-64). Με τον Χρυσικόπουλο να απαντά και να στέλνει την «Ένωση» στο +10 (74-64) στην τελευταία περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια τρομερή μονομαχία μεταξύ του Μέικον και του Κλαβέλ. Οι δύο γκαρντ είχαν πάρει… φωτιά ευστοχώντας από κάθε σημείο. Ο ένας κυνηγούσε τον άλλον στους πόντους, έπαιρναν ΟΛΕΣ τις προσπάθειες των ομάδων τους, δίνοντας στο ματς χαρακτήρα «1 vs 1». Με την ΑΕΚ να έχει χτίσει διαφορά που της έδινε ασφάλεια, το ενδιαφέρον είχε επικεντρωθεί στο ποιος θα κερδίσει τη μάχη του πρώτου σκόρερ. Με τον κόουτς Αγγέλου να προβαίνει στην κίνηση-ματ αποσύροντας τον παίκτη του στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας ουσιαστικά τη δυνατότητα στον Κλαβέλ να πάρει τον άτυπο τίτλο. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν χωρίς άγχος μέχρι και το +21, για να κερδίσουν εν τέλει 113-101.

ΑΕΚ-Προμηθέας: 113-101

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101