Εντυπωσιακό Λαύριο επικράτησε 94-89 του Παναθηναϊκού

Ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών και ελπίζει για τον τίτλο

Σε ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της σεζόν, το Λαύριο κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κατάφερε να πανηγυρίσει σπουδαία εντός έδρας νίκη (94-89) κόντρα στον Παναθηναϊκό στην παράταση, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 και πλέον διεκδικεί στα ίσα τον τίτλο του πρωταθλητή!

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο +13 (23-10), έφτασε μέχρι και στο -10 (51-61), όμως το σύνολο του Χρήστου Σερέλη «τούμπαρε» το ματς χάρη στις εκπληκτικές εμφανίσεις των Μουράτο (19) και Κάρτερ (20), την στιγμή που οι Μπρέι (18) και Χεζόνια (18) ήταν αυτοί που το «πάλεψαν» επιθετικά για την ομάδα του Κάτας.

Πλέον οι δύο «μονομάχοι» ανανεώνουν το ραντεβού τους για το game 3 (7/6, 20:00, ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ, ενώ η σειρά θα έχει σίγουρα και game 4 (10/6, 20:00, ΕΡΤ-3) που θα γίνει στο Λαύριο.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο φαβορί μετά και την κυριαρχία του στο πρώτο παιχνίδι, το Λαύριο ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, αποκτώντας μια διαφορά +10 (15-5) από τα πρώτα λεπτά και αναγκάζοντας τον Κάτας να καλέσει τάιμ άουτ. Ο εντυπωσιακός Μουράτος έστειλε τη διαφορά μέχρι και το +13 (23-10), ο Μήτογλου πάλευε μόνος του για τους «πράσινους» και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα γερό προβάδισμα (28-18).
Με μπροστάρη τον Μπρέι που πέρασε στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά (30-31), με το Λαύριο να είναι νευρικό και να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Ωστόσο οι ατομικές ενέργειες των Κάρτερ και Ντέιβις το έβαλαν και πάλι σε θέση οδηγού, με τον Μπρέι να πετυχαίνει ένα ακόμη τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου (41-40).

Ο Μπρέι συνέχισε τα… δικά του και έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα +5 (43-48), όμως το Λαύριο ισοφάρισε με τον Κάρτερ (51-51). Το «τριφύλλι» με ένα σερί 10-0 έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (51-61), ενώ ο Μουράτος με τρίποντο διαμόρφωσε το 56-63 του τρίτου δεκαλέπτου.
Χάρη σε μια αντεπίθεση διαρκείας και τα τρίποντα των Ντιαλό, Σάβατζ και Γερομίχαλου, το Λαύριο πέρασε μπροστά (69-68) με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να συγκεντρωθείς το παιχνίδι. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο με συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα, όμως ο Χεζόνια έδωσε «αέρα» +3 (78-81) πριν το τέλος. Ωστόσο ο εντυπωσιακός Κάρτερ το… πήρε πάνω του και με τρίποντο 8,5’’ πριν το τέλος, έστειλε το ματς στην παράταση (81-81)!

Εκεί οι Μήτογλου και Κόζι με 2/2 βολές διατήρησαν την ισοπαλία (83-83), ο Χεζόνια έβαλε σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό (83-85) αλλά το καλάθι και φάουλ του και πάλι του Κόζι, γύρισε το ματς (86-85). Ο Παπαγιάννης απάντησε με απίθανο κάρφωμα (86-87), όμως από εκεί και πέρα το Λαύριο έστειλε τη διαφορά στο +5 (92-87) με Μουράτο και Ντιαλό. Ο Μπρέι με παλικαρίσιο καλάθι μείωσε (92-89), όμως ο Γερομιχαλός με 2/2 και η τάπα του Μουράτου, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Σερέλη (94-89)!

Λαύριο-Παναθηναϊκός: 94-89