Με βολές του Μέικον στα 3,7”, η ΑΕΚ επικράτησε 81-80 του Προμηθέα

Έκανε το break και το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών

Μετά τη λήξη του ματς, ο Μάκης Γιατράς έριξε «βόμβα», ανακοινώνοντας την αποχώρησή του από τον πάγκο του Προμηθέα.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν δίπλα-δίπλα καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την ΑΕΚ να παίρνει στο τελευταίο δεκάλεπτο διαφορά 10 πόντων, αλλά τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο προβάδισμα και τη νίκη να κρίνεται από τις βολές του Μέικον στα 3,7’’.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Γιόνας Ματσιούλις με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Πατρινούς που παρατάχθηκαν χωρίς τους Τζέριαν Γκραντ, Κουίνσι Φορντ και τον τιμωρημένο Δημήτρη Αγραβάνη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλαβέλ με 22 πόνους, ενώ ο Λούντζης (αγωνίστηκε 40 λεπτά) έκανε double-double με 11 πόντους και 11 ασίστ.

Την Τετάρτη (9/6, 18:00) θα διεξαχθεί ο τέταρτος μικρός τελικός στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 4-0, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε γρήγορα και στο 4ο λεπτό βρέθηκε μπροστά 13-8 με τον Λούντζη. Στη συνέχεια, ο Γιαννόπουλος έγραψε με 4 συνεχόμενους πόντους το 17-11, αλλά η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 17-16, πριν το 19-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-18 με τρίποντο του Κλαβέλ πριν περάσει ένα λεπτό στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η Ένωση πλησίασε στον πόντο (24-23) με Χρυσικόπουλο και Μέικον και οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για μερικά λεπτά. Στο 16’ ο Προμηθέας ξέφυγε με 5 πόντους (34-29), αλλά 5 σερί πόντοι του Κατσίβελη έφεραν το 36-36 δύο λεπτά αργότερα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανάπαυλα προηγούμενοι 42-40.

Η ΑΕΚ παρέμεινε με μικρή διαφορά μπροστά στο σκορ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, πριν ο Γιαννόπουλος ισοφαρίσει με τρίποντο σε 48-48 στο 24’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά διαδοχικά, πριν οι «κιτρινόμαυροι» προηγηθούν 60-56 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου (33’), η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, φτάνοντας στο +10 (62-72). Ο Κλαβέλ μείωσε με 5 προσωπικούς πόντους σε 67-72, αλλά ο Κατσίβελης με τρίποντο έκανε το 67-75. Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα 5-0 για το 72-75 στα 4’ πριν το τέλος και το φινάλε έγινε «θρίλερ».

Ο Κλαβέλ έκανε το 78-77 με 41’’ για το τέλος και ο Γκίκας απάντησε στα 26’’ για το 78-79. Ο Τζεράι Γκραντ έγραψε το 80-79 με 12’’ για τη λήξη, αλλά ο Μέικον κέρδισε –σε ένα σφύριγμα που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες από την πλευρά του Προμηθέα- τρεις βολές σε προσπάθεια του στα 3’’ πριν το τέλος, ευστόχησε στις δύο και έγραψε το τελικό 81-80 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81

Προμηθέας-ΑΕΚ 80-81