H εφτάψυχη Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 92-88 της Αρμάνι Μιλάνο

Ήρωας για τη «βασίλισσα» ο Γιουλ

Όλα ήταν στραβά, αλλά εδώ μιλάμε για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν και πάλι προβληματική, έχασε με αποβολή τον Ταβάρες, βρέθηκε στο -7 στο 37’, έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, αλλά ακόμα κι έτσι νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 92-88 στην παράταση.

Με αυτόν τον τρόπο οι Μαδριλένοι σταμάτησαν σερί τεσσάρων ηττών, πήραν μια ψυχολογική ανάσα, ωστόσο είναι εμφανές ότι υπάρχει θέμα. Ήρωας για τη «βασίλισσα» ο Γιουλ που με από τα γνωστά του τρελά τρίποντα ισοφάρισε για να πάει το παιχνίδι στην παράταση ενώ τέλειωσε το ματς με 20π.

Βοήθειες στον Ισπανό έδωσε ο Ερτέλ στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με τους Γιαμπουσέλε (16π.), Ντεκ (15π.) και Γκος (12π.) να εμφανίζονται έπειτα από καιρό. Για την Αρμάνι που έχασε ένα δικό της ματς, έχοντας και πάλι μία πολύ… ευγενική διαιτησία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χολ με 21π. και ακολούθησε ο Μέλι με 18.

Για την αναμέτρηση, η Ρεάλ ξεκίνησε εντυπωσιακά, δείχνοντας ότι το παιχνίδι αυτό θα το πάρει και μάλλον με ευκολία, αφού προηγήθηκε 25-16 στην πρώτη περίοδο, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι η Αρμάνι έψαχνε τους ρόλους της λόγω των απουσιών.

Παρ’ όλα αυτά, οι γνωστές φετινές ασθένειες έκαναν την εμφάνισή τους, με την Αρμάνι να μπαίνει σιγά-σιγά στο ματς, επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό και φορτώνοντας με ακόμα περισσότερο άγχος τους Μαδριλένους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-41.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, αλλά σημείο-κλειδί ήταν η αποβολή του Ταβάρες που διαμαρτυρήθηκε έντονα για το γεγονός ότι δεν του δόθηκε κανένα φάουλ από τα περίπου… 15 που του έγιναν σε μία φάση, με τον Πάμπλό Λάσο να φέρνει από τον πάγκο τον Πουαριέ, ενώ στο παιχνίδι είχε μπει και το εξαγριωμένο κοινό. Λήξη τρίτης περιόδου με 64-64.

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή, η Αρμάνι παίζοντας σαφώς με λιγότερο άγχος, τα έβαζε όλα και εκτός αυτού είχε και την ευτυχία να μοιράζονται τεχνικές ποινές σαν τα… στραγάλια, φτάνοντας τη διαφορά στο +7 (74-81) στα τρία λεπτά πριν από τη λήξη. Ακολούθησαν οι βολές του Τόμπκινς (76-81), δίποντο του Ντεκ (78-81) και για το τέλος ένα τρίποντο του Γιουλ (81-81), το οποίο ήταν αυτό που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Η Ρεάλ μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια, πήγε το παιχνίδι στο 88-81, αλλά η Αρμάνι δεν παραδινόταν, καθώς με ένα οριακό δίποντο του Μήτογλου μείωσε στο καλάθι (90-88) στα 37’’ πριν από τη λήξη. Ακολούθησε το άστοχο σουτ του Αλβίτι και με τις βολές του Γκος, η Ρεάλ επικράτησε 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-41, 64-64, 81-81, παράταση: 92-88