Λύγισε τη Μακάμπι 84-77 ο Ερυθρός Αστέρας

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague

Έχει πάρει φόρα ο Ερυθρός Αστέρας και δεν σταματά! Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη φετινή Euroleague, επικρατώντας 84-77 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, εκμεταλλεύθηκε και πάλι την έδρα της και ο δρόμος για την οκτάδα είναι ορθάνοιχτος.

Οι Σέρβοι έφτασαν στο 13-15 ή στο 11-12 μετά τα νέα δεδομένα, πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους επί των Ισραηλινών και είναι σε θέση ισχύος για τη μάχη των playoffs. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 15π., έχοντας και 5ρ. και 5ασ., ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Γουόλτερς (12π.), Χόλινς και Ντόμπριτς (11π.)

Από πλευράς Ισραηλινών, ο Νάναλι είχε 24π. που προσπάθησε να τα φέρει όλα… τούμπα στην τελευταία περίοδο, ενώ εκλάμψεις είχαν οι Γουίλμπεκιν (14π.) και Γουίλιαμς (13π.).

Σε ό,τι αφορά στη μορφή της αναμέτρησης, ο Ερυθρός Αστέρας με ορμή από την έδρα πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 17-6, παίρνοντας ενέργεια από την άμυνά του, φτάνοντας προηγούμενος στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι υπνωτισμένοι μέχρι εκείνο το σημείο Ισραηλινοί, άρχισαν να αφυπνίζονται, καθώς ξύπνησε ο Γουίλμπεκιν «σβήνοντας» ουσιαστικά το προβάδισμα των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 42-39 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Αστέρας μπήκε και πάλι πιο δυνατά, έφτασε τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια τιμή (55-44), αλλά η αντίδραση της Μακάμπι ήταν ακόμα πιο άμεση σε σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου, αφού όπλο το σουτ από την περιφέρεια, ισοφάρισε σε 57-57. Τελικά, όμως, ο Ερυθρός έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 65-60, χτυπώντας την αδύναμη άμυνα των Ισραηλινών.

Όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, που ο Ερυθρός έφτασε τη διαφορά στους 12 (72-60) και παρά τα… ηρωικά σουτ του Νάναλι και του Γουίλμπεκιν που μείωσαν σε 74-70, οι παίκτες του Ράντονιτς, βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες και με στοχευμένες επιθέσεις έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες στη νίκη (84-77).

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 42-39, 65-60, 84-77.