H Στουτγκάρδη τούμπαρε τη Βόλφσμπουργκ και βρέθηκε στην κορυφή της Bundesliga (3-1)

Mεγάλη επιστροφή και για Ντόρτμουντ με Ουνιόν!

Έπιασε κορυφή, με ανατροπή και «τριπλό» Ζιρασί η απίθανη Στουτγκάρδη. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες μπορεί να αιφνιδιάστηκε από την Βόλφσμπουργκ, όμως με χατ τρικ του εξαιρετικού Γάλλου στράικερ, επικράτησε 3-1 και βρέθηκε ξανά στην κορυφή της Bundesliga μετά από επτά αγωνιστικές!

Από κοντά και η Ντόρτμουντ η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει από την Ουνιόν στη Βεστφαλία 2-1, έκανε την ανατροπή, επικρατώντας 4-2 της Ουνιόν Βερολίνου.

Απίθανη «γκέλα» για τη Λειψία, η οποία κόλλησε στο 0-0 με την Μπόχουμ, έχοντας δει τον Σίμονς και τον Φόρσμπεργκ, να αστοχούν σε πέναλτι. Δεύτερη διαδοχική νίκη και για τη Ντάρμσταντ που πέρασε από την έδρα της Άουγκσμπουργκ ανεβαίνοντας στην 11η θέση.

Στην «MHP Arena» η Βόλφσμπουργκ είχε στο πρώτο ημίωρο τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 34′ με τον Γκέρχαρντ να επωφελείται από γύρισμα του Τομάς και να πλασάρει στην εστία του Νίμπελ για το 0-1 που ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο, άνηκε ολοκληρωτικά στη Στουτγκάρδη, η οποία στο 66′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζιρασί έφερε το ματς στα ίσα. Ο υψηλόσωμος στράικερ υποδέχθηκε την υπέροχη ασίστ του Φέχριχ και με άψοφο πλασέ έκανε την ανατροπή. Τη μεγάλη του βραδιά επισφράγισε με χατ τρικ στο 82′ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» η Ντόρτμουντ πήρε γρήγορα το προβάδισμα με το γκολ του Φίλκρουγκ στο 7′. Δυο λεπτά αργότερα ο φορμαρισμένος Γκόζενς, ισοφάρισε για την Ουνιόν, ενώ στο 18′ ο Γκραλ σκόραρε με το γκολ να ακυρώνεται. Το ίδιο συνέβη και στο 26′ με το γκολ του Φίλκρουγκ, ενώ στο 31′ ο Μπονούτσι έβαλε μπροστά την ομάδα του Βερολίνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49′ ο Σλότεμπεργκ έβαλε ξανά στο ματς τη Ντόρτμουντ ισοφαρίζοντας (2-2) ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Γιούλιαν Μπραντ, έβαλε την ομάδα του Τέρζιτς σε ρόλο οδηγού.

Το «τρίποντο» για τους Βεστφαλούς σφράγισε στο 71′ ο Ριέρσον, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2, που φέρνει την Μπορούσια στους 17 βαθμούς και τη δεύτερη θέση.