ΔΙΕΘΝΗ

Η Μάντστεστερ Γιουνάιτεντ λύγισε την Μπρέντφορντ με απίθανο come back στις καθυστερήσεις (2-1)

Τεσσάρα της Τσέλσι στην Μπέρνλι.

Χαμογέλασε με επική ανατροπή και τρομερό ΜακΤόμινεϊ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Οι «κόκκινοι διαβόλοι» επικράτησαν 2-1 της Μπρέντφορντ εντός έδρας, με τον Σκωτσέζο μέσο να αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή, καθώς ο Τεν Χαχ τον πέρασε στο 87’ με το σκορ στο 0-1 και στις καθυστερήσεις τούμπαρε τους φιλοξενούμενους.

Η Τσέλσι πέρασε με 4-1 από την έδρα της Μπέρνλι με ανατροπή, «καθάρισε» με 3-0 την Μπόρνμουθ η Έβερτον και η Φούλαμ τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-1.

Από την… κόλαση βρέθηκε στον παράδεισο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν στο 15’ μία σειρά από λάθη των γηπεδούχων (με Κασεμίρο και Λίντελοφ) και προηγήθηκαν με τον Γιένσεν, ο οποίος πέτυχε το 3ο του γκολ στη σεζόν, χάρη και σε κακή εκτίμηση του Ονάνα.

Οι «κόκκινοι διαβόλοι» ήταν βραχυκυκλωμένοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρότι καιγόντουσαν δεν έβγαζαν φάση με τίποτα, καθώς δεν έπιασαν (πλην μίας) οι αλλαγές του Τεν Χαχ. Ο Ονάνα κράτησε όρθια τη Γιουνάιτεντ στο 84’ σε ευκαιρία του Νόργκααρντ. Τρία λεπτά μετά έγινε η είσοδος του ΜακΤόμινεϊ, ο οποίος αποδείχθηκε κίνηση-ματ.

Οι γηπεδούχοι έστειλε στις καθυστερήσεις την μπάλα στα δίχτυα με αυτογκόλ, αλλά αποδείχθηκε μέσω VAR ότι ο Μαρσιάλ ήταν εκτεθειμένος. Δεν ίσχυε το ίδιο στην οριακή φάση του ΜακΤόμινεϊ που εκτέλεσε στο 90’+3’ από το ύψος του πέναλτι. Δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία ο Σκωτσέζος και η ομάδα του, λυγίζοντας τους φιλοξενούμενους με γκολ στο 90’+7’.

Η Τσέλσι πέτυχε 3η διαδοχική νίκη με το 4-1 στην έδρα της Μπέρνλι, το οποίο ήρθε επίσης με ανατροπή, αλλά όχι με τόσο περιπετειώδη τρόπο όσο της Γιουνάιτεντ. Ο Οντομπέρ άνοιξε το σκορ στο 15’ για τους γηπεδούχους. Η απάντηση από την ομάδα του Ποτσετίνο ήρθε στο 42’ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού κόντραρε στα δίχτυα από την κόντρα στον Αλ Νταχίλ σε προσπάθεια του Στέρλινγκ. Ο Πάλμερ έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους με πέναλτι που κέρδισε ο Στέρλινγκ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 65’. Ο Τζάκσον ελίχθηκε ωραία στο 74’ με ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Έβερτον είχε must win ματς κόντρα στην Μπόρνμουθ και επικράτησε 3-0, με τα γκολ από Γκάρνερ (8’), Χάρισον (37’) και Ντουκουρέ (60’). Ο πρώτος άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ, ο 22χρονος μέσος έπιασε τρομερό εκτός περιοχής σουτ και ο Σενεγαλέζος άσος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά.