H Βίρτους Μπολόνια έκαμψε την αντίσταση της Μακάμπι (78-73)

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τεόντοσιτς (15π, 6 ασίστ), Χάκετ (15π) και Σενγκέλια (12π)

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά επικράτησε στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ η Βίρτους Μπολόνια!

Με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα στην «τελική ευθεία» του αγώνα, οι Ιταλοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 78-73 και να πανηγυρίσουν για δεύτερη φορά σε αυτή τη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, αφού είχε προηγηθεί η νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου.
Έτσι, η Μπολόνια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-8 και ανέβηκε στη 13η θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη η Μακάμπι έπεσε στο 7-7, αφού δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της προ ολίγων ημερών στο Μιλάνο, κόντρα στην Αρμάνι, το μοναδικό έως τώρα διπλό της στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τεόντοσιτς (15π, 6 ασίστ), Χάκετ (15π) και Σενγκέλια (12π), ενώ για τη Μακάμπι ξεχώρισε ο Λορέντζο Μπράουν (18π, 6 ασίστ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπολόνια να είναι άστοχη και να σκοράρει μόλις δύο πόντους στα τρία πρώτα αγωνιστικά λεπτά, ενώ η Μακάμπι προηγήθηκε με 7-2 με σκόρερ τους Μπράουν, Κοέν και Κόλσον. Ο Χάκετ με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 7-7, πριν οι φιλοξενούμενοι προηγηθούν με 14-9 με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο. Η Βίρτους απάντησε με σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με 19-14, ενώ ο Πατσόλα διαμόρφωσε το 20-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Σόρκιν με τρίποντο μείωσε στον πόντο (22-21) για τη Μακάμπι, ενώ ο Τεόντοσιτς πέτυχε το δεύτερο δικό του τρίποντο στο ματς, αυξάνοντας στο +6 (29-23) τη διαφορά για την ομάδα του. Σενγκέλια και Γουίμς έδωσαν στην Μπολόνια το μεγαλύτερο προβάδισμά της στο παιχνίδι (33-25) στο 15’, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν ξανά (36-35), με εύστοχα τρίποντα από Άνταμς και Μπράουν. Μάλιστα, η Μακάμπι πέρασε και μπροστά με 39-38, ωστόσο η Βίρτους ήταν εκείνη που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (44-41).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Νίμπο να ισοφαρίζει σε 47-47 και τον Τεόντοσιτς να ευστοχεί για τρεις, κάνοντας το 53-49 και φτάνοντας τους 11 προσωπικούς πόντους. Σε εκείνο το σημείο του ματς η Μακάμπι βελτίωσε πολύ την άμυνά της και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν για τέσσερα ολόκληρα λεπτά, φτιάχνοντας σερί 11-4 και ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο ούσα μπροστά με 60-57.

Αγχωμένες, άστοχες και με συνεχόμενα λάθη οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, με την Μπολόνια να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι όταν το ρολόι έδειχνε 5:22 για το φινάλε και τη Μακάμπι να εκμεταλλεύεται την περίσταση και να περνάει μπροστά με 66-59. Ωστόσο, η ομάδα του Σκαριόλο συνήλθε και μπήκε στην «τελική ευθεία» του αγώνα έχοντας βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έκανε σερί 13-0 και με τους Σενγκέλια Τεόντοσιτς να δίνουν λύσεις στις δύο πλευρές του παρκέ, πήρε τη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73