BASKETLEAGUE

Η ΑΕΚ Betsson BC «εκτέλεσε» το αξιόμαχο Μαρούσι του τρομερού απόψε Χιλ (40π.)

Με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει σε «νεκρό» χρόνο

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, επικρατώντας 91-89 του αξιόμαχου Αμαρουσίου, χάρη στο buzzer beater δίποντο του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στην εκπνοή του αγώνα!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να κοιτάζουν στα… μάτια την «Ένωση», χάρη φυσικά και στα όργια που έκανε ο Αχμέντ Χιλ με 40 πόντους! Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ με ένα τρίποντο «προσευχή» στα 1,2” πριν το τέλος έκανε το 89-89 θέλοντας να στείλει το ματς στην παράταση! Ωστόσο, ο Κουζμίνσκας ευστόχησε κάτω από το καλάθι σε «νεκρό» χρόνο έπειτα από πάσα του ΜακΡέι, χαρίζοντας στην ΑΕΚ την πέμπτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λιθουανός φόργουορντ με 19 πόντους, ενώ, από κοντά ακολούθησαν και οι ΜακΡέι (17π.), Τίλμαν (16π.) και Ραντλ (16π.). Για την ομάδα των Βορείων Προαστίων που έπεσε στο 3-7, πέρα από τον… διαστημικό Χιλ, ξεχώρισαν οι Τζουίστον (18π., 8ρ.) και Μπρίσκοου (13π., 9ασ.).

Το ματς:

Αρκετά νωθρό και νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη και άστοχα σουτ. Με τον Γιώργο Μπόγρη να κάνει αισθητή την παρουσία του στις δύο άκρες του παρκέ, έχοντας μια τάπα και δύο καλάθια, το Μαρούσι προηγήθηκε 6-4 στο 3’. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ Betsson BC βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τους Κουζμίνσκας και ΜακΡέι πήρε το πάνω χέρι στο σκορ (12-11). Μάλιστα, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Λιθουανού φόργουορντ, η «Ένωση» πήγε στο +7 (21-14) στο 7’, προτού οι Αχμέντ Χιλ και Μπρίσκοου μειώσουν στο 24-22 της πρώτης περιόδου.

Σε ένα μεγάλο… μπρα ντε φερ εξελίχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν χτυπήματα, καθώς καμία δεν μπορούσε να χτίσει μια καλή διαφορά. Με τον Αχμεντ Χιλ σε τρομερό εκτελεστικά βράδυ (17π. στο ημίχρονο) και τον Μπρίσκοου στη δημιουργία, το Μαρούσι προηγήθηκε με 35-30 και 37-33 στο 16’. Η είσοδος των ΜακΡέι και Τίλμαν έδωσε επιθετική «πνοή» στην ΑΕΚ, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο διάστημα της περιόδου, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-45.

Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη συνέχισε να παρουσιάζει καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο και στις αρχές της τρίτης περιόδου. Με τον Αχμέντ Χιλ να βρίσκει δύο μεγάλα τρίποντα και τον Μπρίσκοου να ακολουθεί, το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 55-54 στο 23′. Παρά την αστοχία της, αλλά και τις βεβιασμένες επιλογές της στην επίθεση, η ΑΕΚ κατάφερε χάρη στο τρίποντο του Νετζήπογλου να πάρει κεφάλι στο σκορ για το +4 (61-57) στο 25′. Και πάλι όμως, τα συνεχόμενα καλάθια του Τζουίστον έφεραν το ματς στην ισοπαλία και το 61-61, ενώ, με 5 πόντους του Αχμέντ Χιλ στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 για το 67-65!

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου στις αρχές της, το Μαρούσι πήγε για πρώτη φορά στο +5 (67-72) με διαδοχικά τρίποντα του Νικολαΐδη. Με τον Ραντλ να παίρνει το «όπλο» του στα κρίσιμα και να πετυχαίνει 8 γρήγορους πόντους, η ΑΕΚ, ισοφάρισε σε (77-77), ενώ, λίγο αργότερα, οι ΜακΡέι και Τίλμαν έστειλαν την «Ένωση» στο +5 για το 85-80 στο 39′.
Και ενώ όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ εύκολα ή δύσκολα θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ήρθε ο Χιλ και με 9 πόντους στο τελευταίο λεπτό, με αποκορύφωμα το… τρελό τρίποντο στα 1,2” πριν το τέλος, να κάνει το 89-89! Η ΑΕΚ όμως μπόρεσε και πήρε τη νίκη, αφού στην τελευταία επίθεση του ματς, ο Κουζμίνσκας με buzzer beater από κοντά, έπειτα από πάσα του ΜακΡέι έγραψε το τελικό 91-89!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-45, 65-67, 91-89.