O Κολοσσός επικράτησε 114-109 του Προμηθέα Πατρών

Διαφήμιση του μπάσκετ στη Ρόδο

Σε μια απίθανη ματσάρα με μυθικό φινάλε στην κανονική του διάρκεια, η ομάδα του Κούρο Σενγκούρα πήρε τη νίκη με το χορταστικό 114-109 επί του Προμηθέα Πατρών στην παράταση, στο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της φετινής Stoiximan Basket League!

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί μέχρι και με 21 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου, ωστόσο, με μια απίστευτη αντεπίθεση των Πατρινών, το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, και ενώ στο φινάλε ο Κάουαν είχε φέρει μπροστά τον Προμηθέα με τετράποντο για το 100-98, προτού ο Περάντες ευστοχήσει σε φόλοου για το 100-100!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που ανέβηκαν στο 4-6, ήταν ο Περάντες με 27 πόντους και 8 ασίστ, με τους Μπραΐκοβιτς (22π., 12ρ.) και Πόλεϊ (18π., 7ρ.) να ακολουθούν σε απόδοση. Για τον Προμηθέα, που υπέστη την τρίτη ήττα του στη σεζόν, Κάουαν και Ρέινολντς ήταν εξαιρετικοί, ολοκληρώνοντας 30 και 20 πόντους αντίστοιχα

Το ματς:

Καταιγιστικός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ επιθετικά ανεβάζοντας από νωρίς το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε καλύτερα στο ματς και έχοντας πολλούς διαφορετικούς σκόρερ προηγήθηκε 14-11 στο 4’. Με δύο διαδοχικά τρίποντα των Κάουναν και Ρέινολντς, ο Προμηθέας προσπέρασε για το 19-16, ενώ λίγο αργότερα, το δίποντο του Κόνιαρη έκανε το σκορ 21-19 στο 7’. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-4, έκλεισε την περίοδο μπροστά με 33-25.

Με τα δύο τρίποντα του Ρέινολντς και ένα του Τζόουνς, οι Πατρινοί ισοφάρισαν γρήγορα σε 36-36 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, δείχνοντας να παίρνουν το μομέντουμ και τα ηνία του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός όχι μόνο αντέδρασε, αλλά, με κινητήριους μοχλούς τους Μπραΐκοβιτς και Περάντες, πήρε εκ νέου του προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 59-49.

Μετά και το καλό «finish» του πρώτου ημιχρόνου, ο Κολοσσός μπήκε με… κεκτημένη ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί, όπου στις αρχές της περιόδου έτρεξε ένα σερί 11-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +21 για το 70-49 στο 23′! Ο Προμηθέας αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων, με τους Κόφεϊ και Ετσενίκε να είναι οι μοναδικοί που συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι (!), μειώνοντας κάπως τη διαφορά στους 15 και το 82-67 του δεκαλέπτου.

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Κολοσσός ήλεγχε το ματς και θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ο Προμηθέας, με μια μυθική αντεπίθεση στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πήγε να «κλέψει» το ματς! Με τρίποντο του Μπίλη στο 37′, οι γηπεδούχοι έκαναν το 94-80, «αγκαλιάζοντας» τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά, ο Κάουαν είχε αντίθετη άποψη και με 15 προσωπικούς πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο, έστειλε το ματς στην παράταση! Μάλιστα, ο 26χρονος γκαρντ με τετράποντο στα 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έβαλε σε θέση οδηγού τον Προμηθέα (98-100), προτού ο Περάντες με buzzer beater φόλοου στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (100-100)!
Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην παράταση, εκεί όπου καμία ομάδα δεν μπορούσε να χτίσει μια καλή διαφορά. Κάπως έτσι, το παιχνίδι κρίθηκε στη διαδικασία των βολών στο τέλος, με τον Κολοσσό να παίρνει μια τεράστια νίκη με σκορ 114-109.