Η ΑΕΚ Betsson BC επέστρεψε από το -17, παίρνοντας το ντέρμπι «δικεφάλων»

Με τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε να κάνει μυθική εμφάνιση (30π., 16ρ.),

Πραγματοποιώντας ονειρική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ Betsson BC όχι μόνο επέστρεψε από το -17, αλλά πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 90-70 επί του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο Κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την «Ένωση» δεν ήταν άλλος από τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε, ο οποίος με μυθική εμφάνιση που θύμισε… ΝΒΑ, πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην ανατροπή και στο τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα!

Ο Καναδός σέντερ ολοκλήρωσε το ματς με 30 πόντους (11/13 εντός πεδιάς, 2/2τρ.), 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 26:39 αγωνιστικά λεπτά, συγκεντρώνοντας το απίστευτο 48 στο σύστημα αξιολόγησης! Μαζί με τον Καμπενγκέλε και ο Τσέισον Ραντλ έδωσε πολύτιμες βοήθειες στο σύνολο του Ζοάν Πλάθα (21π., 2ρ., 2ασ.) στο διάστημα που η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της στο ματς.

Για τον ΠΑΟΚ, που έπεσε στο 4-4 και είδε το νικηφόρο σερί τριών αγώνων του να διακόπτεται, ξεχώρισε ο Άλστον με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ, 14 πρόσθεσε ο αρκετά άστοχος, Χάρισον (5/14 σουτ).

Το ματς:

Η ΑΕΚ Betsson BC ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ραντλ, Φλιώνη, Νετζήπογλου, Κουζμίνσκας και Καμπεγκέλε, ενώ, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στην αρχική πεντάδα με τους Χάρισον, Σχίζα, Φρίντρικσον, Μαργαρίτη και Άλστον. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν 7-3 στο 3’, με τον Καμπεγκέλε να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 7-7 με δύο δικά του δίποντα. Χάρισον και Μαργαρίτης έβαλαν εκ νέου τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού (12-17), με την ΑΕΚ να μειώνει με τη βολή του Τίλμαν και το δίποντο του Κουζέλογλου σε 17-15 στο 7’. Κάπου εκεί, ήρθε ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με ένα γρήγορο σερί 8-0 μέσα από τη ρακέτα πήγαν στο +10 (15-25), με τον ΜακΡέι να διαμορφώνει το 25-17 της πρώτης περιόδου.
Με τον Τζάστιν Τίλμαν να δίνει επιθετική «πνοή» στους γηπεδούχους, η «Ένωση» μείωσε σε 27-21 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, το σύνολο του Φώτη Τακιανού ήταν φανερό πως είχε βρει ρυθμό από τα τέλου πρώτου δεκαλέπτου. Εκμεταλλευόμενος την αστοχία της ΑΕΚ στο τρίποντο (1/13τρ. στο ημίχρονο), αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 10-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 για το 37-21 στο 14’! Μάλιστα, λίγο αργότερα, η διαφορά έφτασε και τη μέγιστη τιμή της, στο +17 (23-40).

Παρά το σοκ, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έβγαλε αντίδραση, ροκανίζοντας σταδιακά τη διαφορά. Με πρωταγωνιστές τους Ραντλ και Καμπεγκέλε, που πέτυχαν από 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, η «Ένωση» έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή για το 45-36 του ημιχρόνου.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ήρθε το αγωνιστικό ξέσπασμα της ΑΕΚ. Όπως και στα περισσότερα φετινά ματς, έτσι και σήμερα, οι «κιτρινόμαυροι», πραγματοποίησαν απίθανο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα, όχι μόνο να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά να πάρουν σημαντικό προβάδισμα ενόψει της τελευταίας περιόδου! Συγκεκριμένα, βγάζοντας τρομερή ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ και με τον Τσέισον Ραντλ και Καμπεγκέλε να παίρνουν… φωτιά, η «Ένωση» έτρεξε απίθανο 17-0 σερί μετατρέποντας το -9 και το 38-47 σε +8 για το 55-47 στο 26′!

Με τον κόσμο στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων να έχει μπει για τα καλά στην εξίσωση του αγώνα, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα συνέχισε με το πόδι πατημένο στο «γκάζι», ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-8 για το 64-53 και ενώ λίγο νωρίτερα είχε φτάσει μέχρι και το +13.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ Betsson BC ανέβασε και άλλο τη διαφορά της, φτάνοντας έτσι σε μια ανέλπιστα εύκολη και ευρεία νίκη επί του ΠΑΟΚ. Με τον Καμπενγκέλε να κυριαρχεί σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, πετυχαίνοντας ακόμα και δύο τρίποντα (!), η «Ένωση» διατήρησε με άνεση τη διαφορά, και χάρη σε ένα σερί 11-2 στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, πήρε τη νίκη με το τελικό 90-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70.