O Παναθηναϊκός AKTOR δύσκολη νίκη 81-78 επί του μαχητικού Κολοσσού Ρόδου!

Πρώτοι σκόρερ για το «τριφύλλι» οι Βιλντόσα και Ναν

Με αρκετό… άγχος απ’ όσο αναμενόταν, ο Παναθηναϊκός AKTOR κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού, επικρατώντας 81-78 στη Ρόδο, για να φτάσει στο 8/8 στη Stoiximan Basket League και ενόψει του δύσκολου αγώνα στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτίζαν (30/11, 21:45).

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (30-48) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ωστόσο, τα λάθη και η χαλάρωση –ειδικά στα τελευταία λεπτά- έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μένουν κοντά.

Πρώτοι σκόρερ για το «τριφύλλι» οι Βιλντόσα και Ναν με 15 πόντους ο καθένας. Από τους Ροδίτες, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-5, ξεχώρισε ο Μπραΐκοβιτς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Με τους Μπραΐκοβιτς, Πόλι, Μπιλλή, Τζόργκενσεν και Περάντες ξεκίνησε ο Κολοσσός Ρόδου, ενώ ο Παναθηναϊκός AKTOR με τους Αντετοκούνμπο, Μήτογλου, Γκριγκόνις, Ναν και Βιλντόσα. Από νωρίς είχαν οι «πράσινοι» τον έλεγχο, με τα τρίποντα των Γκριγκόνις και Βιλντόσα να ανοίγουν το γήπεδο και τον Μήτογλου στη συνέχεια να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα, για το +12 (6-18), στα πρώτα πέντε λεπτά και τον Μπραΐκοβιτς να είχε τους μοναδικούς πόντους των Ροδιτών. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς… εκτοξεύτηκε. Κι αυτό γιατί, ο ψηλός των γηπεδούχων παρέμεινε άλυτο… πρόβλημα για την άμυνα του «τριφυλλιού» και έχοντας βοήθεια από Μπιλλή και Ουτόμι, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια τιμή (17-24), με τα τρίποντα των Βιλντόσα και Κολοβέρου να διαμορφώνουν το 20-27 της πρώτης περιόδου.

Κακό ρυθμό είχε το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, καθώς οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό… λαθών και έτσι το σκορ έμενε στα ίδια επίπεδα (22-29). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε δραματικά στη συνέχεια, με τους «πράσινους» να βρίσκουν σκορ κυρίως με βολές από τον Λεσόρ, τους Ροδίτες να ήταν τραγικά άστοχοι και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +14 (22-36), στο 17’. Με ένα μίνι ξέσπασμα, ο Κολοσσός έκανε προσωρινά επιμέρους σκορ 6-2 (28-38), αλλά τα τρίποντα των Καλαϊτζάκη και Βιλντόσα έστειλαν το «τριφύλλι» στα αποδυτήρια με το +16 (28-44).

Οι Ναν και Αντετοκούνμπο έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +18 (30-48), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός απάντησε και αρχικά έριξε τη διαφορά χάρη στον Κολοβέρο (41-52), ενώ με τον Μπραΐκοβιτς μείωσε σε μονοψήφια τιμή (45-54), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά, οι Σλούκας και Μπαλτσερόφσκι κρατούσαν επιθετικά το «τριφύλλι», με τον Ουτόμι να κρατά τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (51-61), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το τρίποντο του Ουτόμι ο Κολοσσός πλησίασε στο -7 (54-61) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με σερί 7-0 από Λεσόρ και Σλούκα, για το +14 (54-68), στο 33’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Αταμάν χαλάρωσαν και με μπροστάρη τον Μπραΐκοβιτς, οι Ροδίτες έριξαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφια διαφορά (65-74), στο 36’. Οι Βιλντόσα και Μήτογλου ξεκόλλησαν τους φιλοξενούμενους, με τον Μπιλλή να το παίρνει… προσωπικά και να μειώνει στο -7 (71-78), στο 1:18’’ πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Ναν έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10 (71-81), με τους Μπιλλή και Κολοβέρο να κάνουν το 76-81 στα 14’’ πριν τη λήξη. Πριν την επαναφορά του ο Γκριγκόνις έκανε το επιθετικό φάουλ, με τον Περάντες να διαμορφώνει το τελικό 78-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81