Η Καρδίτσα πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στην Stoiximan Basket League

Επικράτησε με 84-68 του Λαυρίου

Μετά από επτά διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια, λόγω των υλικών καταστροφών που προκλήθηκαν στο γήπεδό της μετά και από τις πρόσφατες φονικές πλημμύρες στη Θεσσαλία, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επέστρεψε στο «Γιάννης Μπουρούσης» και πήρε την παρθενική της νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League, επικρατώντας με 84-68 του Λαυρίου για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σίμπερτ με 17 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Σμιθ και Γουάιτ με 12 πόντους έκαστος. Για το Λαύριο, που έπεσε στο 3-5, ξεχώρισε ο Ντε Τζούλιους με 16 πόντους.

Το ματς:

Με σύμμαχο το «σπίτι» της και τον κόσμο που βρέθηκε στο πλευρό της, η Καρδίτσα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με αιχμή του δόρατος τον Μπιουκάναν, προηγήθηκε με 13-5 στο 4′. Με τα διαδοχικά τρίποντα των Θόρτον και Ντε Τζούλιους, το Λαύριο μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (13-11), προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν με το ίδιο «νόμισμα» με τους Σίμπερτ και Κλάσεν για το 21-14 της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου συνέχισε να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και στη δεύτερη περίοδο. Σε συνδυασμό μάλιστα με την εκπληκτική τους άμυνα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 μέσα σε ένα πεντάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 και το 39-19 στο 17′! Καστανέδα και Μουρ έδωσαν επιθετική «πνοή» στους φιλοξενούμενους, μειώνοντας στους 17 για το 46-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι και τα μέσα της περιόδου. Ωστόσο, με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο, το Λαύριο έκλεισε το δεκάλεπτο στο -10 (62-52), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Καρδίτσα όχι μόνο άντεξε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων (72-65), αλλά και με ένα επιμέρους σκορ 12-3 στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, πήραν τη νίκη με το τελικό σκορ 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68.