BCL

Η ΑΕΚ Betsson BC λύγισε από τη Χάποελ Χολόν με σκορ 112-108

Πραγματικό θρίλερ που διήρκεσε 55 λεπτά, και κρίθηκε στην 3η παράταση

Τον άδοξο αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Basketball Champions League γνώρισε το βράδυ της Τρίτης (05/03) η AEK Betsson BC, η οποία σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ, λύγισε με σκορ 112-108 από τη Χάποελ Χολόλ στην τρίτη παράταση (!) στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είδε αρχικώς να σώζεται και να μένει… ζωντανή στα τέλη της κανονικής περιόδου με τις χαμένες βολές του ΜακΚόλ στο φινάλε του 40λέπτου (77-77), ενώ στη δεύτερη παράταση είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» τη δουλειά, όταν και προηγήθηκε με 100-92 ένα λεπτό πριν το φινάλε, δείχνοντας τάσεις… αυτοχειρίας, με τους Ισραηλινούς να ισοφαρίζουν σε 100-100 και να στέλνουν το ματς σε τρίτο έξτρα πεντάλεπτο!

Με την ήττα αυτή, η «Ένωση» έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου με ρεκόρ 0-4, την ίδια ώρα που η Μούρθια και ο Προμηθέας Πατρών έχουν ρεκόρ 3-1. Σαν αποτέλεσμα αυτού, οι «κιτρινόμαυροι» μένουν και μαθηματικά εκτός προημιτελικών της διοργάνωσης, και ενώ είχαν ξεκινήσει εξαιρετικά στην πρώτη φάση του θεσμού, έχοντας υψηλές βλέψεις για μια καλή πορεία.

Κάπως έτσι, δεν έφτασε η συγκινητική εμφάνιση του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να ακολουθεί με 27 πόντους.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τους Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Μόργκαν στη βασική της πεντάδα, με τη Χάποελ Χολόν ωστόσο να είναι εκείνη που προηγήθηκε χάρη σε ένα γρήγορο 6-0 σερί στο πρώτο λεπτό. Η απάντηση της «Ένωσης» ήταν άμεση, η οποία χάρη στην καλή και επιθετική της άμυνα, βρήκε πολλά καλάθια στο τρανζίσιον ακόμα και τρίποντα. Με τους ΜακΡέι και Αγραβάνη σε πρωταγωνιστικό ρόλο, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 (!) για το 16-6, κρατώντας τους Ισραηλινούς χωρίς πόντο για 5,5 λεπτά!
Στο τελευταίο τρίλεπτο ωστόσο, η Χάποελ Χολόν βρήκε επιθετικές λύσεις με τους Αμίρ και Κρόφορντ, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι στα τέλη της πρώτης περιόδου για το 18-15.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τις βολές του Νάιτ, αλλά και το τρίποντο του Χόλινς σε τρανζίσιον αιφνιδιασμό πήγε στο +7 (23-16) στις αρχές της περιόδου. Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ όμως, έδωσαν τη δυνατότητα στη Χολόν να μείνει κοντά στο σκορ και με τους Βάνγουιν και Κρόφορντ, να ισοφαρίζει σε 30-30 στο 17’. Κουζέλογλου και ΜακΡέι όμως βρήκαν τις λύσεις για την «Ένωση», με τον κάθε ένα τους να πετυχαίνει από 4 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-36.

Παρόμοιο σκηνικό με την εκκίνηση του αγώνα υπήρξε και στις αρχές της τρίτης περιόδου, εκεί όπου η Χάποελ Χολόν μπήκε δυνατά και με τους Μίσγκαβ, Βάνγουιν και Αμίρ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά του δεκαλέπτου για το υπέρ της 46-40 στο 23′ και λίγο αργότερα το 48-42. Σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Τσέισον Ραντλ, με τον Αμερικανό γκαρντ της ΑΕΚ να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος και με τρία διαδοχικά τρίποντα (!) να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην «Ένωση» για το 51-50 στο 25′!

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε της περιόδου, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν απανωτά… χτυπήματα η μία στην άλλη, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν νικητές, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +4 και το 61-57. Αξιοσημείωτο για την ΑΕΚ το γεγονός πως σε αυτό το δεκάλεπτο σκόραραν μόλις τρεις παίκτες, με τον Ραντλ να είχε 9 πόντους, τον ΜακΡέι 6 και τον Κουζμίνσκας 4.

Μάλιστα, ο Λιθουανός φόργουορντ ήταν εκείνος που… εξερράγη στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, παίρνοντας στις πλάτες του τη «βασίλισσα». Συγκεκριμένα, ο έμπειρος άσος με 7 διαδοχικούς πόντους έφερε εκ νέου μπροστά την ΑΕΚ με 64-63 στο 32′, δείχνοντας να κυριαρχεί στο επιθετικό κομμάτι

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τη Χολόν να παίρνει εκ νεου προβάδισμα με καλάθια του Μπερκς, φτάνοντας σε τρεις περιπτώσεις στο +3, με τελευταία εκείνη για το 73-70 στο 36′. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν το φινάλε, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 77-73, ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη της «Ένωσης» στο φινάλε επέτρεψαν στη Χολόν να ισοφαρίσει σε 77-77, ενώ στο τέλος σε μια λάθος επαναφορά, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ με τον ΜακΚολ να αστοχεί στις δύο βολές, με το ματς να οδηγείται στην παράταση!

Εκεί, ο ΜακΡέι με έξι μαζεμένους πόντους έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (83-79), ενώ λίγο αργότερα, ο Κουζμίνσκας έκανε το 85-81, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι Ισραηλινοί όμως αντέδρασαν και προσπέρασαν για το 88-85 και το 90-87 στα 18”, προτού οι Κουζμίνσκας και Ραντλ (1/2 βολές) στείλουν το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση με σκορ 90-90, με τον δεύτερο να σπαταλάει μοναδική ευκαιρία για τη νίκη.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με τον «Κούζμι» να μπαίνει «καυτός» με 7 μαζεμένους πόντους, η ΑΕΚ προηγήθηκε 100-90 στο πρώτο τρίλεπτο! Και ενώ όλα έδειχναν πως δεν μπορούσε να χαθεί το ματς, τελικώς, τα μαζεμένα και αψυχολόγητα λάθη των «κιτρινόμαυρων», επέτρεψαν στη Χολόν να ισοφαρίσει σε 100-100, έχοντας μάλιστα ανεπανάληπτη ευκαιρία στο φινάλε ακόμα και για τη νίκη με το χαμένο λέι απ του Κρόφορντ.

Στην τρίτη – και τελευταία όπως αποδείχθηκε – παράταση, η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Η Χολόν ήταν μπροστά με 110-108 στα 14” πριν το φινάλε, με τον Μίσγκαβ να αστοχεί και να κάνει «δώρο» στην ΑΕΚ την τελευταία επίθεση. Ωστόσο, ο Καράμπελας έχασε την μπάλα από τον Αμίρ στα 6”, με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος με τις βολές του Μίσγκαβ για το τελικό 112-108.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77, 90-90 παρ.1, 100-100 παρ.2, 108-112 παρ.3