BCL

Το Περιστέρι bwin ηττήθηκε με 93-88 από την Καρσίγιακα

Παραμένοντας χωρίς νίκη στη φάση των «16» του BCL

Πάλεψε αλλά λύγισε στην τέταρτη περίοδο της εκτός έδρας αναμέτρησής του με την Καρσίγιακα το Περιστέρι bwin.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο για τρία δεκάλεπτα και φάνηκε ικανή να διεκδικήσει την πολύ σημαντική νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το μομέντουμ και έφτιαξαν διψήφιες υπέρ τους διαφορές στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 93-88.

Έτσι, το Περιστέρι bwin γνώρισε την τρίτη του ήττα στα ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει για τον 11ο όμιλο της φάσης των «16» του BCL, με την υπόθεση-πρόκριση να δυσκολεύει πλέον πάρα πολύ. Από την άλλη, η Καρσίγιακα ανέβηκε στο 1-2, ενώ Χάποελ Ιερουσαλήμ και Τενερίφη έκαναν το 2/2 πριν την τρίτη αγωνιστική.

Για την ομάδα του Σπανούλη ξεχώρισαν Λοβ (20π), Ράγκλαντ (18π, 11 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς (18π με 3/5 τρίποντα) και Τόμπσον (14π, 7 ριμπ), ενώ για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 12/25 τρίποντα, ξεχώρισαν Βίτο Μπράουν (23π), Χίλιαντ (18π, 5/8 τρίποντα) και Σιπάχι (18π, 7 ριμπ).

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 6-0 χάρη σε δύο καλάθια του Ντάνγκουμπιτς και ένα του Τόμπσον, πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με σερί 9-0, μπαίνοντας για πρώτη φορά στη θέση του οδηγού. Εντυπωσιακός και στις δύο πλευρές του παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Τρέβορ Τόμπσον, έβαλε το Περιστέρι bwin μπροστά με 14-13, ο Χουγκάζ σκόραρε με τρίποντο για το 17-19, πριν ο Μήτρου-Λονγκ διαμορφώσει το 18-21 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χίλιαρντ να ισοφαρίζει και με την Καρσίγιακα να έχει 5/7 τρίποντα, με τον Χουγκάζ να απαντά άμεσα με δικό του τρίποντο, για το 21-24, ενώ με βολές του Μήτρου-Λονγκ το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 24-28. Σε εκείνο το σημείο του ματς οι γηπεδούχοι έφτιαξαν σερί 17-4, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά με +8 (41-32), ενώ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε ξανά τις λύσεις, μειώνοντας για το 46-44 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

«Καυτοί» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι, με τους Ράγκλαντ και Λοβ να σκοράρουν με συνεχόμενα τρίποντα για το υπέρ τους σερί 9-0 και το 46-53, πριν η Καρσίγιακα ισοφαρίσει σε 54-54 με διαδοχικά καλάθια του Σιπάχι, ενώ ο Χίλιαρντ έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους, βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 57-54, χάρη στο πέμπτο αποψινό του τρίποντο. Ο Ρένφρο με κάρφωμα έβαλε εκ νέου μπροστά το Περιστέρι bwin, αλλά η Καρσίγιακα ήταν εκείνη που βρήκε ρυθμό και πήρε το μομέντουμ στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, την οποία έκλεισε όντας μπροστά με 68-63.

Μετά από 1,5 λεπτό χωρίς καλάθι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Βίτο Μπράουν έκανε το 71-66 με καλάθι και φάουλ, ενώ το Περιστέρι bwin σκόραρε μόλις 6 πόντους σε 4,5 αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στην αντίπαλό τους να πάρει για πρώτη φορά στο διψήφιο προβάδισμα (83-72). Έχοντας πάρει το μομέντουμ με το μέρος της, η Καρσίγιακα ήταν ψυχραιμότερη και ευστοχότερη στην «τελική ευθεία» του αγώνα, φτάνοντας τελικά τη νίκη με 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88