BCL

Η ΑΕΚ BETSSON BC πέρασε από την έδρα της Κινγκ Στσέτσιν με 86-77

Έκανε το 3/3 και στρογγυλοκάθισε στην κορυφή του ομίλου η ΑΕΚ BETSSON BC!

Πέρασε από την έδρα της Κινγκ Στσέτσιν και απολαμβάνει την κορυφή του ομίλου της η ΑΕΚ BETSSON BC (77-86)!

Με τον Ραντλ να είναι απολαυστικός στην τελευταία περίοδο (18 πόντους) και να βάζει όλα τα μεγάλα σουτ και την ομάδα του Πλάθα να έχει πολυφωνία στην επίθεση, η «Ένωση» πέρασε με στυλ από τον Πολωνία και πλέον κρατά στα χέρια της την πρόκριση και την πρώτη θέση του ομίλου, ούσα η μοναδική που έχει -όχι απλά δύο, αλλά- τρεις νίκες στον όμιλο.

Πολύ καλή εμφάνιση και άξιοι συμπαραστάτες του συμπατριώτη τους οι Τίλμαν (17π.), ΜάκΛεμορ (14π.), ΜακΡέι (13π.), με τους «κιτρινόμαυρους» να δείχνουν πως βρίσκουν ρυθμό όσο περνά ο καιρός και έβαλαν από πολύ νωρίς πλώρη για την επόμενη φάση του BCL!

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι, με τους Πολωνούς, όμως, να καταφέρνουν να φτάσουν αρχικά στο 10-4 και εν συνεχεία στο 17-10 με τον Μέγιερ να έχει 11 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο, με τρία εύστοχα τρίποντα. Ωστόσο, οι παίκτες της «Ένωσης» μάζεψαν άμεσα τη διαφορά, με τον Κουζμίνσκας να κάνει το 19-17 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον ίδιο παίκτη να κάνει και το 19-19, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου κομματιού του παιχνιδιού.

Με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ BETSSON BC κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να βρεθεί στο +4 (19-23), με τους γηπεδούχους να έχουν την απάντηση και να παίρνουν ξανά κεφάλι για το 26-23. Σε εκείνο το σημείο, οι Πολωνοί έπαιρναν ισχνό προβάδισμα, με το σύνολο του Πλάθα να ισοφαρίζει συνεχώς και τον Φλιώνη να κάνει το 33-33 από τη γραμμή των βολών. Εκεί, η «Ένωση» πάτησε το γκάζι και με τρίποντο του Ραντλ, πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με 40-36.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και έφτασαν ακόμη και στο +8 (41-49), με το κάρφωμα του ΜάκΛεμορ. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έκαναν το 47-51 στο 25’, αλλά στη συνέχεια παρασύρθηκαν από την ορμή των παικτών της «Ένωσης», με τον Ραντλ να βγαίνει μπροστά και με συνεχόμενους πόντους να κάνει το 47-59. Η Στσέτσιν μάζεψε τη διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 62-52.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησαν με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες στο πρώτο δίλεπτο. Οι Πολωνοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να απειλήσουν την ΑΕΚ BETSSON BC, παρότι πλησίασαν κάποιες φορές το σκορ, με την ομάδα του Πλάθα να παίρνει εντέλει τη νίκη με 86-77 και να βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή, έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86.