BCL

Με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Κόφεϊ, ο Προμηθέας νίκησε 78-76 τη Ρίτας

Για το 2/2 στον Β’ όμιλο του Basketball Champions League

Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά με Κάουαν και Κόφεϊ, οι Πατρινοί νίκησαν 78-76 τη Ρίτας, για το 2/2 στον Β’ όμιλο του Basketball Champions League.

Ο Κάουαν ήταν και κορυφαίος για την ομάδα της Αχαΐας με 19 πόντους, με τον Χρυσικόπουλο να προσθέτει 15π. με 7 ριμπάουντ και τον Ετσενίκε άλλους 14π.

Από την άλλη, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 0-2 και είχαν για πρώτο σκόρερ τον Γκόραμ με 20 πόντους.

Το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα εκμεταλλεύτηκε η Ρίτας, με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (4-11), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί απάντησαν με καλές άμυνες που τους έδωσε σερί 12-0, για το προβάδισμα (16-11), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο βρήκαν σκορ με τον Κόουλ και μείωσαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15).

Καλύτερη αρχή από τους γηπεδούχους και στη δεύτερη περίοδο, όπου με μπροστάρη τον Κόφεϊ πήγαν στο +7 (24-17), στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια, τα λάθη των Πατρινών έδωσαν καλάθια στη Ρίτας, η οποία έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε (24-24), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με τον Χρυσικόπουλο να κρατά επιθετικά τον Προμηθέα και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν ισόπαλο (37-37).

Τα λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση κόστισαν στους Πατρινούς στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Ρίτας να παίρνει το προβάδισμα και να διατηρεί το +5 (46-51), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Προμηθέας έσφιξε αμυντικά και με τους Ετσενίκε και Χέιλ να μπαίνουν στην… εξίσωση, έκανε επιμέρους σκορ 10-2, για το +3 (56-53), στο 29’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (56-58).

Μέσα από την καλή του άμυνα και βρίσκοντας πόντους από Χέιλ και Κούρουκς ο Προμηθέας μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 6-0, για το +4 (62-58), στο 34’. Στη συνέχεια, ανέλαβε… δράση ο Κάουαν, ο οποίος έστειλε τους Πατρινούς στο +6 (70-64), στο 36’. Όμως, ακολούθησαν απανωτά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ από τους γηπεδούχους, με τους Λιθουανούς να αντιδρούν με μπροστάρη τον Χόρνσμπι και με σερί 9-0 να πηγαίνουν στο +3 (70-73), στο 1:20’’ πριν από τη λήξη. Εκεί, μίλησαν οι Κάουαν και Κόφεϊ σε άμυνα και επίθεση για τους Πατρινούς, οι οποίοι έκαναν σερί 6-0, για το +3 (76-73), στα 18,4’’ πριν τη λήξη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς πήγε στις βολές, με τον Προμηθέα να διατηρεί την ψυχραιμία του και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-37, 56-58, 78-76