BCL

Απίστευτη ΑΕΚ στη Σαρδηνία κόντρα στη Σάσαρι (79-83) για το 2/2 στο BCL!

Η ομάδα του Πλάθα επέστρεψε με μυθικό Ραντλ από το -19

Η ΑΕΚ Betsson BC μπορεί να βρέθηκε στα… σχοινιά στις αρχές της τρίτης περιόδου, ούσα πίσω στο σκορ με 19 πόντους, ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας και μπροστάρηδες τους ΜακΡέι και Τίλμαν, η «Ένωση» έφερε τούμπα το ματς, φτάνοντας σε μια απίστευτη ανατροπή με σκορ 83-79 επί της Ντιναμό Σάσαρι για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League!

Με τον Λάνγκστον Χολ… καθηλωμένο στον πάγκο από την αρχή του ματς λόγω προβλήματος, τον Κουζμίνσκας να βγαίνει «off» με τραυματισμό στα μέσα της τρίτης περιόδου και την ομάδα να κάνει συνολικά 26 λάθη (!), το σύνολο του Ζοάν Πλάθα μπόρεσε να ανταπεξέλθει σε όλες τις δυσκολίες και τα απρόοπτα και να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση!

Κομβικός στο φινάλε ήταν ο Τσέισον Ραντλ (18π.) ο οποίος με τέσσερα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, οδήγησε την ΑΕΚ στην ανατροπή. Εξαιρετικοί απόψε ήταν και οι Τζόρνταν ΜακΡέι (22π., 8/8δ.) και Τζάστιν Τίλμαν (20π., 10/13δ. 7ρ.), με τους δύο τελευταίους να κρατούν την ελληνική ομάδα όρθια όταν το ματς είχε… στραβώσει για τα καλά.

Το ματς:

Η AEK Betsson BC ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Κουζέλογλου και Τίλμαν στην αρχική της πεντάδα, δείχνοντας καλά δείγματα γραφής στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα (5-4). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού, η «Ένωση» ήταν άνευρη και νωθρή στο κομμάτι της άμυνας, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ντιναμό Σάσαρι. Με μπροστάρηδες τους Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Ντιόπ, οι Ιταλοί «χτύπησαν» τις αργές επιστροφές των «κιτρινόμαυρων», ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 (22-11) στο 7’ με τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ για τον όγδοο πόντο του.

Μάλιστα, λίγο αργότερα, ένα κάρφωμα του Ντιόπ έστειλε τη διαφορά στο +15 (29-14), με τους Κουζμίνσκας και ΜακΡέι να «συμμαζεύουν» κάπως τα πράγματα για την «Ένωση», κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -13 και το 33-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στην άμυνα και να τρέξουν το γήπεδο, θέλοντας να ανεβάσουν ρυθμό και απόδοση. Εν μέρει το πέτυχαν, αφού αμυντικά κράτησαν χαμηλά τους Ιταλούς με μόλις 13 πόντους στην περίοδο και μόλις 3/16 εντός πεδιάς.

Ωστόσο, ό,τι καλό «έχτιζαν» στο πίσω μέρος του γηπέδου οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα, το «γκρέμιζαν» στην επίθεση, εκεί όπου με φθηνά και αλλεπάλληλα λάθη – 16 στο ημίχρονο κυρίως από τους Ραντλ, Φλιώνη και Τίλμαν – δεν μπόρεσαν να μειώσουν πέρα από τους 5 πόντους (35-30 στο 15’). Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Σάσαρι βρήκε δύο τρίποντα με τους Ταϊρί και Γουίτακερ, κλείνοντας το ημίχρονο στο +14 για το 46-32.

Χάρη σε ένα γρήγορο 5-0 δια χειρός Χαραλαμπόπουλου και Ταϊρί, η Ντιναμό Σάσαρι εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +19 (51-32) στις αρχές της τρίτης περιόδου. Παρά το σοκ, η αντίδραση της ΑΕΚ Betsson BCήταν άμεση, με τους παίκτες του Πλάθα να τρέχουν να «απαντούν» με ένα δικό τους 9-0 σερί για το 51-41 στο 23′!

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εμφανές πως είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, με τον Τζάστιν Τίλμαν σε πρώτο πλάνο και τον Τζόρνταν ΜακΡέι να ακολουθεί στο σκοράρισμα, «ροκάνισαν» σταδιακά τη διαφορά, ρίχνοντάς τη σε μονοψήφιες τιμές. Μάλιστα, με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στο τελευταίο τρίλεπτο, η ΑΕΚ έκανε το μεγάλο comeback, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -3 για το 61-58. Μοναδικό «μελανό» σημείο στην περίοδο, η αποχώρηση με τραυματισμό του Κουζμίνσκας στα μέσα του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις, με την ΑΕΚ Betsson BC να χαμογελά στο φινάλε, φτάνοντας σε μια τεράστια ανατροπή. Και ενώ οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά της τάξεως των 4 πόντων μέχρι και το 38′ (77-73), η «Ένωση» κατέθεσε ψυχή και χαρακτήρα στο παρκέ και χάρη στο δίποντο του Τίλμαν στο 1:34′ πριν το φινάλε, αλλά και τα δύο τεράστια τρίποντα του, Τσέισον Ραντλ στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ, έφερε τούμπα το ματς (79-81) στα 38 δευτερόλεπτα, «καθαρίζοντας» το ροζ φύλλο αγώνα στο τέλος από την γραμμή των βολών για το τελικό 83-79!

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83.