BCL

Τη νίκη με 87-70 επί της ουγγρικής Σομπατέλι πανηγύρισε το Περιστέρι

Έχοντας για κορυφαίους τους Χαντς (20π) και Ράγκλαντ (18π, 7 ασίστ)

Μετά τη βαριά ήττα του στην έδρα της Λε Μαν για την πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης, αλλά και τις τρεις διαδοχικές ήττες του στο ξεκίνημα της Basket League, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε τον καλό της εαυτό και επικράτησε 87-70 της ουγγρικής Σομπατέλι, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη μετά τις 30 Σεπτεμβρίου και εκείνο το 64-49 επί του ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ.

Το Περιστέρι bwin ήταν ανώτερο με διψήφιες υπέρ του διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, φτάνοντας τελικά στη νίκη έχοντας για κορυφαίους τους Χαντς (20π) και Ράγκλαντ (18π, 7 ασίστ), ενώ σημαντικότατη ήταν και η συνησφορά των Χουγκάζ (10π, 8 ριμπ), Κασέλακη (9π). Από την άλλη, για τη Σομπατέλι ξεχώρισαν Τίμπι (16π), Περλ (14π) και Κέλερ (13π).

Το ματς:

Αμφίρροπη η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το Περιστέρι bwin να μην βρίσκει σκορ στα τρία πρώτα λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε ρυθμό, φτιάχνοντας σερί 9-0 και παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς. Η Σομπατέλι προηγήθηκε με 11-10, αλλά από εκείνο το σημείο του αγώνα και έπειτα, το Περιστέρι bwin Πήρε τον έλεγχο, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 23-16.

Με «όπλο» τους την άμυνα, οι γηπεδούχοι έφτιαξαν το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι (28-18), δεχόμενοι μόλις δύο πόντους στα πρώτα τρία αγωνιστικά λεπτά της δεύτερης περιόδου, ενώ έχοντας… πολυφωνία στην επίθεσή τους (Χουγκάζ, Ράγκλαντ, Χαντς και Κασελάκης είχαν από 7 πόντους, Τόμπσον 6), πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Περιστέρι bwin να είναι άστοχο και με τη Σομπατέλι να μειώνει σε 47-43 χάρη σε ένα τρίποντο του Τζορντάνο. Οι γηπεδούχοι βελτίωσε τα ποσοστά ευστοχίας του, φτιάχνοντας εκ νέου διψήφια διαφορά χάρη σε συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα από Ράγκλαντ και Χαντς (58-48), πριν μπει στην τελευταία περίοδο έχοντας το μέγιστο προβάδισμά του στο παιχνίδι (62-49).

Η Σομπατέλι προσπάθησε να ξαναπλησιάσει στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 65-53 με καλάθια των Τζορντάνο και Μπένκε, ενώ ο Χαντς σκόραρε ξανά για τρεις, για το 71-56. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος, το Περιστέρι bwin δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, φτάνοντας τελικά με άνεση στο τελικό 87-70, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 1-1, στον 1ο όμιλο του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-34, 62-49, 87-70