BCL

Ο Προμηθέας διέσυρε την Οπάβα με σκορ 115-66

Ξεκινώντας δυναμικά την παρουσία του στο BCL!

Οι Πατρινοί επέστρεψαν μετά από πέντε χρόνια στο BCL και το έκαναν με… κρότο, αφού διέσυραν την Οπάβα με σκορ , ξεκινώντας με εντυπωσιακό ροζ φύλλο την πορεία τους στην ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε μπρος από νωρίς μη μπορώντας να… αστοχήσει από μακριά, με το 32-15 του πρώτου δεκαλέπτου να μιλάει από μόνο του. Η κατάσταση μόνο επιδεινώθηκε για τους Τσέχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο Προμηθέας δεν έδειχνε καμία διάθεση να κόψει ταχύτητα και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 65 πόντους και 10 τρίποντα! Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν διαδικαστικό, με τους Πατρινούς να κάνουν το 3/3 στις επίσημες υποχρεώσεις τους σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Τα στατιστικά δείχνουν ξεκάθαρα τη «μαγική» βραδιά που έζησε ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί μέτρησαν 19/25 δίποντα και 16/37 δίποντα, μοιράζοντας 26 ασίστ και κερδίζοντας 39 βολές έναντι μόλις 14 των φιλιξενούμενων!

Για τους πληθωρικούς νικητές, που είχαν 7 διψήφιους, ξεχώρισαν ο Κρις Κόφεϊ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ο Άντονι Κάγουαν (15 πόντοι, 6 ασίστ), ο Αρτούρς Κούρουκς (14 πόντοι) και ο Χάντερ Χέιλ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Στην επόμενο αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τη Ρίτας Βίλνιους (31/10, 19:30) και η Όπαβα θα πάιξει στην έδρα της την Ντιζόν (31/10, 19:30).

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε διάθεση να μην αφήσει περιθώρια στην Οπάβα, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 12-4 με Χρυσικόπουλο, Κούρουκς και Κόνιαρη. Οι Τσέχοι δεν είχαν αντίδραση, με τον Ετσενίκε να μπαίνει στην εξίσωση και να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (20-9). Η Οπάβα προσπάθησε να μειώσει, όμως Χέιλ και Κόφεϊ διαμόρφωσαν το 32-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Mε δύο τρίποντα του Ρέινολντς, η διαφορά ανέβηκε πολύ γρήγορα πάνω από τους 20 (38-16) για τον… καυτό Προμηθέα. To… πάρτι συνεχίστηκε με νέο πρωταγωνιστή τον Κάγουαν, που έβαλε τρίποντο για το νταμπλ σκορ (42-21) , με τον Ρέινολντς να γράφει το 45-21. Οι Τσέχοι σε κανένα σημείο δεν έδειξαν ικανοί να μειώσουν, με το προβάδισμα των Πατρινών να αυξάνεται διαρκώς, μέχρι να ξεπεράσει τους 30 (56-24). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό σκορ 65-27.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό, ωστόσο το σύνολο του Παπαθεοδώρου δεν έδειξε καμία διάθεση να κατεβάσει ρυθμούς, ξεφεύγοντας με +33 χάρη σε τρίποντο του Κόφεϊ. Ο «καταιγισμός» συνεχίστηκε με τον Κούρουκς να γράφει το 85-40, ενώ ο Κάγουαν με δικό του ρεσιτάλ διαμόρφωσε το 90-42 της τρίτης περιόδου.

Προμηθέας Πάτρας-Οπάβα

To μόνο ενδιαφέρον που είχε μείνει στην αναμέτρηση στην τελευταία περίοδο, ήταν το που θα… σταματήσουν οι γηπεδούχοι. Η 100άρα επετεύχθη πολύ γρήγορα δια χειρός Ετσενίκε, με τον Προμηθέα να διατηρεί το νταμπλ σκορ (105-52) παρά το γεγονός πως στο ματς πέρασαν οι «μικροί» Μπαζίνας, Πλώτας και Πρέκας. Τελικά, οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με το ασύλληπτο 115-66.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66