Η ΑΕΚ Betsson νίκησε 88-85 το Μαρούσι με θρίλερ στο τέλος

Η ΑΕΚ Betsson νίκησε στην έδρα της μετά από τέσσερις μήνες

Ξεκίνησε νικηφόρα τη διαδικασία των playouts της Stoiximan Basket League η ΑΕΚ Betsson!

Η «Ένωση» νίκησε 88-85 το Μαρούσι στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, σε ένα παιχνίδι που έδειχνε να ελέγχει, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο τέλος κατάφεραν να μπουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου, κάνοντας το ματς θρίλερ. Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» πήραν καλύτερες αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία και πήραν την πρώτη νίκη στην έδρα τους μετά από τέσσερις μήνες.
Κορυφαίος του αγώνα με double double ο Κουζμίνσκας (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ ο Ραντλ σημείωσε 16 πόντους. Ξεχώρισε για το Μαρούσι ο Γιαννόπουλος με 15 πόντους και 4/7 τρίποντα. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ανέβηκε στο 10-13, ενώ το σύνολο του Νίκου Βετούλα υποχώρησε στο 7-16 στη βαθμολογία των playouts.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Χολ, Ραντλ, Χατζηδάκη, Κουζμίνσκας, ΜακΡέι, ενώ το Μαρούσι με τους Χιλ, Τζούστον, Ραντούλιτσα, Νικολαΐδη, Γιαννόπουλος. Η «Ένωση» άνοιξε το σκορ με τρίποντο του Ραντλ (3-0), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Χιλ (3-2), ενώ ο Χολ σημείωσε το 5-2. Με δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου το Μαρούσι πήρε το προβάδισμα (6-8), ενώ ο Ραντλ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 10-10.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έτρεξε ένα 0-7 για το 10-17, ενώ ο Αγραβάνης έβαλε στοπ στο σερί για το 12-17. Ο Τζούστον ευστόχησε σε τρίποντο (12-20), ενώ ο Κουζμίνσκας με ½ βολές διαμόρφωσε το τελικό 13-20 για την πρώτη περίοδο. Οι Κουζέλογλου και Καράμπελας μείωσαν στο -2 (18-20), ενώ ο Νετζήπογλου με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (21-20). Το Μαρούσι προηγήθηκε (21-25), ενώ ο Καράμπελας έδωσε ανάσα στους «κιτρινόμαυρους» με σουτ τριών πόντων (30-29).

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους «κιτρινόμαυρους» να τρέχουν ένα 6-0 που τους έστειλε στο +4 (39-35). Ο Τζούστον μείωσε σε 39-37, ενώ ο Ραντλ πέτυχε το 41-37, με τον Μπρίσκο να σημειώνει το 41-39, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η «Ένωση» μπήκε καλύτερο στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας και στο +9 (61-52), όμως, το Μαρούσι δεν τα παράτησε, βελτίωσε την απόδοσή του και πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (63-60), με τον Αγραβάνη να πετυχαίνει το 66-60 και να δίνει ανάσα στους γηπεδούχους.

Αισθητά βελτιωμένο το Μαρούσι στην τελευταία περίοδο, που με ένα 3-12 κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (69-72). Το ματς έγινε θρίλερ, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στο +8 (87-79), το οποίο όμως δεν κράτησε για… πολύ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σουτ (87-84), ενώ οι Τζούστον και ΜακΡέι σκόραραν από 1/2 βολές και με το σκορ στο 88-85 το Μαρούσι είχε μια τελευταία ευκαιρία με τον Γούνταρντ, ο οποίος όμως αστόχησε και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85