Το Περιστέρι bwin, επικράτησε 98-90 του Κολοσσού Ρόδου

Με το… δεξί στον ιστορικό τρίτο γύρο της Stoiximan Basket League μπήκε το Περιστέρι bwin!

Με σύμμαχο την πολυφωνία στην επίθεση, αλλά και τα υψηλά της ποσοστά, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 98-90 του Κολοσσού Ρόδου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στην πρεμιέρα του Top-6 του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που ανέβηκαν στο 16-7 ήταν ο Ράγκλαντ με 15 πόντους, με τους Λοβ (14π.), Μήτρου-Λονγκ (14π.), Πουλιανίτη (14π.) και Χουγκάζ (10π.) να είναι οι άλλοι διψήφιοι.

Το ματς:

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα (6-4). Κάπου εκεί, ο Κολοσσός πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και με διαδοχικά τρίποντα των Περάντες, Κολοβέρου και Μπιλλή, έτρεξε ένα σερί 13-0 για το +11 και το 17-6 στο 7′! Με προσωπικές ενέργειες από τον Λοβ και τις βολές του Ντάνγκουμπιτς, το Περιστέρι bwin μάζεψε τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο πίσω με σκορ 21-23.

Με τους Λοβ και Ντάνγκουμπιτς να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +8 (34-26) στο 13′, ενώ λίγο αργότερα, ο Ράγκλαντ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (38-28). Παρά τις προσπάθειες του Γκάουντλοκ σε δημιουργία και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σαν αποτέλεσμα αυτού, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβρισκε εύκολες λύσεις, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια μπροστά με +11 για το 50-39.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά στο παρκέ του «Ανδρέας Παπανδρέου» και με ένα γρήγορο 8-3 σερί, μείωσαν στους 6 (53-47) στο 22′. Ράγκλαντ και Γουίλιαμς απάντησαν για το Περιστέρι, το οποίο πήγε ακόμα και στο +12 (59-47) ένα λεπτό αργότερα, προτού οι Ροδίτες με αντεπίθεση διαρκείας, «ροκανίσουν» τη διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 για το 70-64.

Το Περιστέρι bwin μπήκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με ένα γρήγορο σερί για το +10 και το 77-67 στο 33′, δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Με τα διαδοχικά τρίποντα των Χουγκάζ, Μήτρου-Λονγκ και Πουλιανίτη λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι πήγαν μέχρι και το +11, παίρνοντας τελικώς τη νίκη με το τελικό 98-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90.