BCL

Η ΑΕΚ επικράτησε 88-79 της Ρίγα και παρέμεινε ζωντανή

Τρομερό ματς από τον Κολόμ (26π.), αποβλήθηκε στην 3η περίοδο ο Ανγκόλα

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα παρέμεινε ζωντανή για την πρόκρισή της στους «16» του BCL, καθώς τη Δευτέρα (15/11) επικράτησε 88-79 της Ρίγα στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Με τους «κιτρινόμαυρους» να προέρχονται από το σοκ, μετά το λιποθυμικό επεισόδιο του Στέφαν Γέλοβατς, αλλά έχοντας να αντιμετωπίσουν και τους τραυματισμούς (Πετρόπουλος, Καρλής στο δεύτερο δεκάλεπτο) όπως και την αποβολή του Ανγκόλα στην 3η περίοδο. Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στο 4ο γκρουπ, με την «Ένωση» να πιάνει στην 3η θέση τους Λετονούς, χωρίς όμως να καλύπτει και το χάντικαπ από την ήττα στον πρώτο γύρο. Ακόμα δύο αγωνιστικές για το φινάλε, με τον «δικέφαλο» να διατηρεί ελπίδες καταρχάς για τα play in.

Σε τρομερή μέρα βρέθηκε ο Κολόμ, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Χάμερ (17π.). Στον αντίποδα ο Ζόρικς που είχε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα. Γύρισε ο αστράγαλός του στη δεύτερη περίοδο και αποχώρησε τραυματίας ο Καρλής. Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων από τη διαιτησία.

Το ματς:

Ο Στέφανος Δέδας άρχισε την αναμέτρηση με τους ΦλιώνηΠαππάΧάμερΓκρίφιν και Ανγκόλα, με τον τελευταίο να αγωνίζεται παρά τον τραυματισμό που είχε αποκομίσει στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (13/11).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά (8-5) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Φλιώνη και Ανγκόλα να σκοράρουν για την ΑΕΚ. Ένα σερί 10-0 της Ρίγα έφερε το σκορ στο 10-17. Οι Λετονοί είχαν σε εκπληκτική κατάσταση τον Ζόρικς, ο οποίος είχε τέσσερα εύστοχα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρίγα έφτασε στο μεγαλύτερο υπέρ της σκορ (+914-23) στα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Σημείο, δηλαδή, όπου άρχισε η «αφύπνιση» του «δικεφάλου». Ένα «κιτρινόμαυρο» σερί 9-0 έφερε το ματς στα ίσα (23-23), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 25-25.

Η ΑΕΚ είχε σφίξει για τα καλά την άμυνά της, ενώ άρχισε να ανεβαίνει και στη δημιουργία. Εάν και είχε την ατυχία με τον Καρλή, του οποίου γύρισε ο αστράγαλος στο αριστερό του πόδι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, συνέχισε δυναμικά. Με μπροστάρη τον Κολόμ πέρασε μπροστά (30-28), με τον Μαυροειδή να βοηθά αισθητά με την είσοδό του, τόσο με επιθετικά ριμπάουντ, όσο και με σκοράρισμα. Καμία εκ των δύο δεν ξέφυγε, με την «Ένωση» να χτυπά κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο υπέρ της 40-37.

Τρομερά άστοχες αμφότερες οι ομάδες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Έπρεπε να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να σημειωθεί πόντος και, δυστυχώς για την ΑΕΚ, αυτό συνέβη με ένα σερί 6-0 της Ρίγα για το 40-43. Ο Φιλιππάκος με τρίποντο και ο Μαυροειδής έδωσαν εκ νέου προβάδισμα (45-43) στον «δικέφαλο». Στα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Ανγκόλα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή για φλόπινγκ, φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο των γηπεδούχων. Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 54-50, όμως ο εκπληκτικός Κολόμ οδηγούσε την ομάδα του, κάνοντας με τρίποντο το 56-56, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 58-58.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Καθοριστική κρίθηκε η αποβολή στα οκτώ λεπτά πριν το τέλος του πολύ καλού Χάμοντς, ύστερα από τα «γαλλικά» του προς τους Φέργκιουσον και Ράις που πρόκειται να αποκτηθούν από την ΑΕΚ (όταν αρθούν τα ban της) και οι οποίοι βρίσκονταν στον πάγκο της. Το τρίποντο του Κολόμ έφερε την ΑΕΚ στο +4 (71-67) στα 6’56” πριν το τέλος του ματς. Έκτοτε, άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και ο Παππάς, ο οποίος με έξι πόντους την οδήγησε στο 79-75, με τους «κιτρινόμαυρους» να διατηρούν και να διευρύνουν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος (88-79). Να σημειωθεί ότι ο Έλληνας γκαρντ είχε διαπληκτισμό με φίλαθλο της ομάδας κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

MVP: Ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση από τον Κίνο Κολόμ, κυρίως σε επίπεδο σκοραρίσματος (26π.), αλλά και δημιουργίας (5 ασίστ). Μεγάλα τρίποντα από τον Ισπανό γκαρντ, ο οποίος είχε 6/9 εύστοχα σουτ από τα 6,75μ.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά:
H AEK στήριξε τη νίκη της στην πολύ καλή της άμυνα μετά το 8′. Κάτι που αποτυπώνεται στατιστικά και με τα εννιά κλεψίματά της.

ΑΕΚ-Ρίγα: 88-79