ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Η ΑΕΚ νίκησε στα τελευταία δευτερόλεπτα τη Σπόρτινγκ με 25-24

Έμεινε ζωντανή για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF Cup.

Αγωνιώδη νίκη μεγάλης σημασίας επί της Σπόρτινγκ πανηγύρισε η ΑΕΚ στην ένατη αγωνιστική των ομίλων του EHF Cup.
Με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών στη Χαλκίδα, οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν 25-24 με γκολ του Λέμος στο τελευταίο λεπτό και κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο «δικέφαλος» στάθηκε τυχερός, καθώς πέναλτι των γηπεδούχων στην εκπνοή σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ καθοριστικές ήταν και οι αποκρούσεις του Μπουκαβίνα, ο οποίος ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης των «κιτρινόμαυρων».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μέχρι και με τρία τέρματα (1-3), όμως η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά (6-6, 8-8, 9-9) και στη συνέχεια, με σερί πέντε τερμάτων έφτασε στο 14-9.

Οι Πορτογάλοι έτρεξαν δικό τους σερί στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και ισοφάρισαν (15-15), ενώ διατήρησαν τον έλεγχο, όμως οι «κιτρινόμαυροι» δεν τους επέτρεψαν να απομακρυνθούν.

Με γκολ του Πλάθα η ΑΕΚ προηγήθηκε μετά από αρκετή ώρα στο 23-22, ενώ η Σπόρτινγκ με δύο γκολ επανέκτησε τα ηνία. Τότε ήταν η σειρά του Λέμος να «χτυπήσει» για το 25-24, με το δοκάρι να σταματάει το πέναλτι της Σπόρτινγκ στην εκπνοή.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 7-6, 8-8, 12-9, 15-11 (ημιχρ.), 16-15, 18-19, 19-21, 21-21, 23-23, 25-24.