ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη 34-30 επί της Νιμ

Νίκη που την κρατάει ζωντανή για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης

Την αντεπίθεσή… πρόκρισης ξεκίνησε η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε της Νιμ με 34-30 στη Χαλκίδα, για την όγδοη αγωνιστική των ομίλων του EHF European League.Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και πήραν σπουδαία νίκη που τους κρατάει ζωντανούς για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-2, 11-6) και έλεγξε το σκορ, με τον ισχυρό γαλλικό σύλλογο να κάνει την αντεπίθεσή του, να ισοφαρίζει στο 15-14 και να αι να προηγείται 16-15 στο ημίχρονο.

Με ένα σερί η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων από τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και κράτησε σταθερά το προβάδισμα. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 29-27, όμως οι «κιτρινόμαυροι» διεύρυναν ξανά υπέρ τους το σκορ ως το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημητρούλια ήταν ο Λεμος με οκτώ τέρματα και ακολούθησαν ο Πλάθα με επτά και ο Μυλωνάς με έξι.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-2, 11-6, 14-9, 14-13, 15-16 (ημιχρ.), 21-18, 24-21, 27-24, 29-27, 32-29, 34-30.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 2, Σέβελεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 8, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 7, Μόγια 4, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος.
Νιμ (Βαν Μπαλμοσιέρε): Πογέτ 1, Ρέμπισον 4, Ντουπάι, Βίνσεντ 6, Γκιμπέρνον 4, Ζουιζού 1, Σαλού 1, Γιασουχίρα 1, Τζόμπλον, Πουγλιέσε, Μινέλ 5, Πολ, Χίσαμ 7, Ντεσμπόνετ.
Διαιτητές: Πάντζιτζ – Μοσορίνσκι.