Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Μπέρνλι και ανέβηκε στην κορυφή

Νίκη-γιατρειά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Την γκέλα της Τότεναμ στο Γουλβερχάμπτον εκμεταλλεύτηκε η Άρσεναλ, που επικράτησε 3-1 της Μπέρνλι εντός έδρας, προσπέρασε τους ”spurs” και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League τη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει ματς λιγότερο.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν με τον Τροσάρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπράουνχιλ να ισοφαρίζει στο 54’.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα έφτασε σε δύο γκολ ακόμα, με Σαλιμπά (57’) και Ζιντσένκο (74’) να καθαρίζουν για τους Λονδρέζους, που τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες ελέω αποβολής του Βιέιρα στο 83′.

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιρνε έστω και με το μίνιμουμ τη νίκη ενάντια στη Λούτον, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα μετά το κάζο της Κοπεγχάγης.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν 1-0 των νεοφώτιστων, με τον Λίντελοφ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 59ο λεπτό.

Τέλος, η Έβερτον πήρε σπουδαίο διπλό, 3-2, επί της Κρίσταλ Πάλας σε ένα συναρπαστικό ματς.

Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν δις με Μικολένκο (1’) και Ντουκουρέ (49’) και είδαν τους «αετούς» να βρίσκουν ισάριθμες απαντήσεις με Έζε (5 πέν.) και Εντουάρντ (73’), ωστόσο ο Γκέιγ έκρινε το ματς σκοράροντας στο 86ο λεπτό.