ΔΙΕΘΝΗ

Η Ατλέτικο πήρε το ντέρμπι της Μαδρίτης (3-1) με τη Ρεάλ

Με τρία γκολ από κεφαλιές των Μοράτα (2) και Γκριεζμάν

Ταπείνωσε τη Ρεάλ και την προσγείωσε στην πραγματικότητα η Ατλέτικο. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, ξεπέρασε τα δύο απανωτά σοκ από τη Βαλένθια και τη Λάτσιο και με τρεις κεφσλιές, (δύο από τον Μοράτα και μια από τον Γκριεζμάν) ταπείνωσε την συμπολίτισσα (3-1), σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της.

Αγνώριστη η Ρεάλ που μπήκε εντελώς νωθρά στο ματς και πληγώθηκε στην αρχή του κάθε ημιχρόνου, από τον πρώην φορ της και παρότι μείωσε στο 35′ με τον Κρόος έφυγε για πρώτη φορά φέτος με σκυμμένο το κεφάλι από τον αγωνιστικό χώρο.

Mε αυτή τη νίκη οι «ροχιμπλάνκος» έριξαν την ομάδα του Αντσελότι από την κορυφή και αναρριχήθηκαν στην πέμπτη θέση.

Το ματς:
Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ντέρμπι της Μαδρίτης, καθώς μόλις στο 4’ η Ατλέτικο έβαλε… φωτιά στο ματς. Ενέργεια του Λίνο από τα αριστερά, σέντρα στην καρδιά της περιοχής, με τον Μοράτα να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Κέπα, γράφοντας το 1-0!

Στο 11’ ο σουτ απείλησε για τη Ρεάλ με μακρινό σουτ του οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Όμπλακ, για την πρώτη τελική των «μερένχες» στο ντέρμπι. Στο 18’ η Ατλέτικο εκμεταλλεύθηκε την βραδυκινησία της Ρεάλ στα άκρα και στο 18’ «χτύπησε» ξανά. Ενέργεια από τα αριστερά, με τον Σαούλ να σεντράρει, τον Γκριεζμάν να πιάνει την κεφαλιά νικώντας τον Κέπα και σκοράροντας για 9η φορά κόντρα στη Ρεάλ.

Στο 32’ η Ατλέτικο έφτασε κοντά ακόμα και στο 3-0, όταν ο Γιορέντε, βγήκε από τα δεξιά γύρισε παράλληλα στον Σαούλ όμως ο Κέπα, επενέβη διατηρώντας το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, η Ρεάλ κατάφερε να μειώσει.

Ενέργεια και σέντρα του Βαλβέρδε από τα δεξιά, απομάκρυνση της άμυνας της Ατλέτικο, με την μπάλα να φτάνει στον Κρόος που αφού προσποιήθηκε στον Χιμένες έκανε ένα αδιανόητο σουτ, τινάζοντας την εστία του Όμπλακ για το 2-1!

Λίγο πριν βγει το ημίχρονο η Ρεάλ σκόραρε ξανά αλλά το γκολ του Καμαβινγκά ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Ρίντιγκερ, ήταν οφσάιντ με το σκορ να μένει στο 2-1 για το πρώτο μέρος.

Ακριβώς όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, άρχισε και το δεύτερο αφού η Ατλέτικο αιφνιδίασε τη Ρεάλ με τον Μοράτα να βρίσκεται μόνος απέναντι στον Κέπα, μετά από σέντρα του Σάουλ, γράφοντας με κεφαλιά το τελικό 3-1.