Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φράιμπουργκ

η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-1 της Ουνιόν και παρέμεινε στο κατόπι των Βαυαρών

Εκδίκηση για τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό της στα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας πήρε από την Φράιμπουργκ η Μπάγερν Μονάχου, φεύγοντας με το τρίποντο (0-1) από το «Europa-Park Stadion» και παραμένοντας στην κορυφή της Bundesliga!

Χρυσός σκόρερ για τους Βαυαρούς ο Ματίας Ντε Λιχτ, ο οποίος έβαλε γκολάρα με άπιαστη βολίδα εκτός περιοχής στο 52′, χαρίζοντας τη σημαντική νίκη στην ομάδα του, λίγες μέρες πριν τη μεγάλη συνάντησή της με τη Μάντσεστερ Σίτι (Τρίτη 11/4, 22:00) για τα προημιτελικά του φετινού Champions League!

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 0-1

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της και η Ντόρτμουντ, αντιδρώντας μετά τις δύο διαδοχικές οδυνηρές ήττες κόντρα σε Μπάγερν (πρωτάθλημα) και Λειψία (κύπελλο). Η ομάδα του Τέρζιτς προηγήθηκε στο 28′ της εντός έδρας αναμέτρησης με την Ουνιόν Βερολίνου χάρη στο γκολ του Μάλεν, όμως ισοφαρίστηκε στο 61′ από τον Μπίρενς και έδειχνε να δυσκολεύεται. Ωστόσο, ο Μουκοκό πέρασε ως αλλαγή στο 74′ και πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε το νικητήριο γκολ, για το τελικό 2-1. Έτσι, οι Βεστφαλοί παρέμειναν στο κατόπι (-2) από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Στο ντέρμπι για μια θέση τελευταίες θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο, η Λεβερκούζεν έκαμψε την αντίσταση της Άιντραχτ στην «Bay Arena», πανηγυρίζοντας την έβδομη συνεχόμενη νίκη της σε πρωτάθλημα και Europa League! Αντλί (10′) και Ντιαμπί (34′) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, ο Σο μείωσε, πριν ο Αζμούν διαμορφώσει το τελικό 3-1 στο 90’+5′.

Σε ένα απίστευτο ματς, με τέσσερα (!) γκολ μετά το 85′, Μάιντζ και Βερντερ Βρέμης ήρθαν ισόπαλες 2-2! Ο Αγιόρκ έβαλε μπροστά την Μάιντζ στο 85′ και ο Στάγκε ισοφάρισε μόλις 2 λεπτά αργότερα, ενώ η Μάιντζ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 90’3′ με τον Βάιπερ, πριν ο Φούλκρουγκ απαντήσει στο 90’+5′! Τέλος, η Κολωνία πήρε σημαντική νίκη παραμονής στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (1-3). Σκίρι (7′) και Μαρτέλ (16′) έκαναν το 0-2 πριν ο Βάργκας μειώσει για τους Βαυαρούς στο 29′, αλλά ο Μάινα (59′) «κλείδωσε» το διπλό της Κολωνίας στο 59′.