Μπλέκουν για τα καλά Λέστερ και Νότιγχαμ

Συνεχίζει στην τρίτη θέση η φοβερή και τρομερή Νιούκαστλ

Οι «αλεπούδες» γνώρισαν νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 από την Μπόρνμουθ και έπεσαν στην προτελευταία θέση ενώ στη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται πλέον και η Φόρεστ μετά την ήττα με 2-0 από την Άστον Βίλα.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε το ματς στο «King Power Stadium» πέτυχε ο Μπίλινγκ στο 40ο λεπτό, με την Μπόρνμουθ να κρατά ένα σπουδαίο τρίποντο ως το φινάλε και πήρε… απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη. Στο «Βίλα Παρκ» την ίδια ώρα, τα γκολ των Τραορέ και Γουότκινς ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους ώστε να λυγίσουν τη Νότιγχαμ και να τη ρίξουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ένα ιδιαίτερα επεισοδιακό παιχνίδι, με τους Στελίνι και Ντε Τζέρμπι να τσακώνονται πριν την έναρξή του και να αποβάλλονται κατά τη διάρκειά του, η Τότεναμ επικράτησε 2-1 της Μπράιτον και βρίσκεται στο -3 από την τετράδα.

Ο Σον εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Πέρισιτς για να δώσει προβάδισμα στην Τότεναμ στο 10’, με τον Μιτόμα να σκοράρει επτά λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους αλλά το τέρμα του να ακυρώνεται. Τελικά, η Μπράιτον κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 34ο λεπτό με τον Μαρτς να σερβίρει το 1-1 από τον Ντανκ. Ο Γουέλμπεκ σκόραρε στο 55’ αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε, οι Στελίνι, Ντε Τζέρμπι αποβλήθηκαν στο 59’ και αφού στο 71’ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στους «γλάρους», οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το τέρμα του Χάρι Κέιν στο 79ο λεπτό.

Συνεχίζει στην τρίτη θέση η φοβερή και τρομερή Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-1 στην έδρα της Μπρέντφορντ, ενώ βήμα παραμονής έκανε η Γουέστ Χαμ με το «διπλό» στην έδρα της Φούλαμ (0-1). Τέλος, η Γουλβς χάρη σε τέρμα του Ματέους Νούνες λύγισε την Τσέλσι με 1-0, με τους Λονδρέζους να παραμένουν στην 11η θέση της βαθμολογίας σε μια καταστροφική σεζόν και το ντεμπούτο του Λάμπαρντ στην επιστροφή του να συνδυάζεται με τον χειρότερο δυνατό τρόπο!