EUROBASKET

Η Εθνική Νέων επικράτησε 83-75 της Ισλανδίας

Προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U20!

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U20 πανηγύρισε η Εθνική Νέων το βράδυ της Τετάρτης (12/07), επικρατώντας δύσκολα με 83-75 της μαχητικής Ισλανδίας στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου!

Με «σύμμαχο» την πολυφωνία στην επίθεση, καθώς πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και χάρη στο εξαιρετικό εκτελεστικά δεύτερο ημίχρονο, η «γαλανόλευκη» έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στους «8» που θα προκύψει από το ζευγάρι Τουρκία-Μαυροβούνιο.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας, με τους Ισλανδούς να το εκμεταλλεύονται και με διαδοχικά τρίποντα να προηγούνται με 12-5 στο 4’. Με τους Ζούγρη, Μαντζούκα και Οικονομόπουλο να βρίσκουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, η Ελλάδα πέρασε μπροστά (20-19) στο 9’, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία και το 24-24.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα των Μπαζίνα και Καλαϊτζάκη ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με τη «γαλανόλευκη» να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς με +2 (30-28) στο 13. Ωστόσο, η Ισλανδία συνέχισε να βάζει δύσκολα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και με τους Γκούναρσον και Άτλασον να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-41.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ελλάδα να βγάζει ενέργεια και ένταση και στις δύο άκρες του παρκέ. Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα – 5 κλεψίματα στα ισάριθμα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου – η Εθνική μας ομάδα έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 για το +11 και το 63-52 στο 26’! Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι Ισλανδοί ήταν να μειώσουν με ένα τρίποντο του Κιάρντασον για το 65-56 του δεκαλέπτου.

Στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Ελλάδα ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +15 (74-59), δείχνοντας πως «καθαρίζει» την υπόθεση νίκης. Κάπου εκεί, επήλθε μια χαλάρωση, με αποτέλεσμα οι Ισλανδοί να επιστρέψουν και με ένα σερί 10-0 να μειώσουν μέχρι και τους 4 (78-74), δύο λεπτά πριν το φινάλε. Στον χρόνο που απέμενε, η Εθνική μας έβγαλε καλές άμυνες και με στόχευση στην επίθεση έφτασε στη νίκη και την πρόκριση με το τελικό 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75.