EUROBASKET

Η Εθνική Νέων επικράτησε άνετα 78-64 της Κροατίας

Προκρίνεται ως δεύτερη στους «16» η Εθνική Νέων

Έχοντας για ακόμη μια φορά σε εξαιρετική κατάσταση στον Λευτέρη Μαντζούκα, η Εθνική Νέων είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κροατία (78-64).

Έτσι, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλό της στη δεύτερη θέση και πηγαίνει με καλές προοπτικές στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, εκεί όπου θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της την ερχόμενη Τετάρτη (12/7), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισλανδία.

Πέραν της φανταστικής εμφάνισης του παίκτη του Παναθηναϊκού (24π.), Πλώτας (18π.) και Ζούγρης (14π.) στάθηκαν για ακόμη μια φορά στο ύψος των περιστάσεων, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τους Κροάτες να αντέχουν στο ρυθμό της και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-18 υπέρ της Εθνικής. Μάλιστα, η «χρβάτσκα» είχε πολύ καλή παρουσία και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 33-32.

Οι Έλληνες παίκτες μπήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι για τη νίκη, κάτι που κατάφεραν να κάνουν με άνεση, καθώς με επιμέρους σκορ 27-16 στην τρίτη περίοδο, έφτασαν στο 59-49. Μάλιστα, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στη νίκη με 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-33, 59-49, 78-64