EUROBASKET

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε εύκολα με σκορ 80-62 από τη Λιθουανία

Κορυφαίος του αγώνα για την Εθνική ήταν και πάλι ο Λευτέρης Μαντζούκας

Παρά την καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα με την Πολωνία, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στη Λιθουανία, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 80-62.

Κορυφαίος του αγώνα για την Εθνική ήταν και πάλι ο Λευτέρης Μαντζούκας, που πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, όντας ο μόνος διψήφιος της Ελλάδας. Από τη «λιέτουβα», ξεχώρισαν οι Λελεβίτσιους με 19 πόντους και Τίτας με 16 πόντους.

Το επόμενο ματς της «γαλανόλευκης» είναι τη Δευτέρα (10/7, 18:30, ΕΡΤ3) κόντρα στην Κροατία. Αυτό το ματς θα κρίνει και την τελική κατάταξη του ομίλου, με την Ελλάδα να θέλει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Θυμίζουμε πως και οι 4 ομάδες προκρίνονται από κάθε όμιλο. Αυτός της Ελλάδας διασταυρώνεται με τον τέταρτο, που περιλαμβάνει Γαλλία, Γερμανία, Ισλανδία και Σλοβενία.

Η Ελλάδα δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς, με τους Λιθουανούς να έχουν από πολύ νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και να κάνουν επιθετικό «πάρτι» στην πρώτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσαν με προβάδισμα 11 πόντων, χάρη στην απίθανη εμφάνιση του Σαργκιούνας Τίτας. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καλύτερο για τη «γαλανόλευκη», που με πρωτοστάτη τον Μαντζούκα κατάφερε σταδιακά να μειώσει τη διαφορά, φέρνοντάς τη σε διψήφια επίπεδα πριν την ανάπαυλα (36-43).

Παρόλα αυτά, η τρίτη περίοδος επανέφερε την κατάσταση του πρώτου δεκαλέπτου. Η «λιέτουβα» με νέο πρωταγωνιστή τον Λιουτάουρας Λελεβίτσιους ξέφυγε ακόμη περισσότερο στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά εκ νέου σε διψήφιο αριθμό και θέτοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη της (45-62). Η τέταρτη περίοδος είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ήταν πολύ δύσκολο για τη «γαλανόλευκη» να γυρίσει από τέτοιο μειονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 36-43, 45-62, 62-80

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας, Μαντζούκας, Πλώτας, Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς, Χατζής, Καλαϊτζάκης, Μερμίγκης, Ναυπλιώτης, Νεόφυτος, Οικονομόπουλος, Ζούγρης.