ΠΟΛΟ

Η Εθνική πόλο ανδρών νίκησε το Μαυροβούνιο 14-12

Θα διεκδικήσει το Σάββατο την πέμπτη θέση

Η Εθνική πόλο ανδρών νίκησε το ισχυρό Μαυροβούνιο 14-12 για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Σπλιτ και το ερχόμενο Σάββατο θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση κόντρα σε Γεωργία ή Γαλλία.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση. Στα πρώτα δύο οκτάλεπτα, έκανε πολλά λάθη και δεν βρήκε ρυθμό ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα. Αυτό επέτρεψε στους Μαυροβούνιους να προηγηθούν με 5-3 στο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, η εικόνα της Εθνικής άλλαξε όλον τον αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με επιμέρους σκορ 6-2 στην τρίτη περίοδο πήρε το προβάδισμα. Οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν ξανά πάρουν αυτοί το προβάδισμα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για την γαλανόλευκη ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς με 5 γκολ.

Η Ελλάδα είχε πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω 6/8 και 2/3 πέναλτι. Το Μαυροβούνιο είχε 7/15 π.π. και 1/1 πέναλτι.

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-6, 5-5

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μούρισιτς, Ράντοβιτς, Αβέρκα 2, Μίρσιτς, Πόπαντιτς, Πέρκοβιτς, Ντούρντιτς 2, Ουκρόπινα 2, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Λιμαράκης, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Γκίλλας, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος