Η Φέγενορντ επιβλήθηκε 6-1 της νεοφώτιστης Αλμέρε

Άργησε αλλά πήρε εμφατικά την πρώτη της φετινή νίκη

Σε ένα παιχνίδι που διεκόπη με το «καλημέρα» λόγω βροχής για μία ώρα, η ομάδα του Άρνε Σλοτ ήταν καταιγιστική και πήρε το πρώτο τρίποντο μετά από δύο ισοπαλίες.

Συγκεκριμένα, η καταιγίδα οδήγησε σε διακοπή μόλις στο 8ο λεπτό, ωστόσο η Φέγενορντ είχε καταφέρει ήδη να προηγηθεί από το 4’ με γκολ του Σαντιάγκο Χιμένεζ.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στη δράση μία ώρα αργότερα, με την Αλμέρε να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία και τηυς γηπεδούχους να «απαντούν» με γκολ του Παϊσάο στο 10’.

Ο Χεερτρούιντα διαμόρφωσε το 3-0 του ημιχρόνου, ενώ ο Βίφερ στο 50’ και ο Χιμένεζ στο 65’ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ ως το 65’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89’ με γκολ του Φαν ντε Καμπ, ωστόσο ο Τίμπερ διεύρυνε ξανά τη διαφορά με γκολ στο 93’, κάνοντας το τελικό 6-1.