Η Φενέρμπαχτσε συνέτριψε 91-76 την Παρτίζαν!

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 24 πόντους

Μία καταιγιστική Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο μέρος και ειδικά στην τέταρτη περίοδο «καθήλωσε» την Παρτίζαν, συντρίβοντάς την 91-76.

Έτσι, οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 12-8, ενώ από την άλλη η ομάδα του Ομπράντοβιτς, η οποία έφτασε ακόμη και στο +17 (19-36) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, υποχώρησε στο 10-10.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και κορυφαίος για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 24 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 15π. Καλή παρουσία και από τον Νικ Καλάθη με 9π., 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 2π., 4 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες.

Από τους Σέρβους, ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 18 πόντους.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά (12-12), με την Παρτίζαν να πατά το… γκάζι και με Πάντερ και Καμπόκλο να ξεφεύγει στο +13 (16-29), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους Σέρβους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +12 (19-31).

Με σερί 5-0 από τον Σμιθ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζοτς στέλνοντας τη διαφορά στο +17 (19-36). Ωστόσο, η απάντηση της Φενέρ ήταν άμεση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, ο οποίος την ώθησε σε επιμέρους σκορ 13-2 (32-38), μέχρι το 14’. Οι Σέρβοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη περισσότερο (43-47), με τη βολή του Πάντερ, έπειτα από τεχνική ποινή στον Χέιζ, να διαμορφώνει το 43-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο επιθετικά συνέχισε η Φενέρμπαχτσε και στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας (55-55), στο 25’. Ο Νάναλι κράτησε προσωρινά στο σκορ την Παρτίζαν, αλλά Σέστινα και Χέιζ έκαναν την ανατροπή και έστειλαν τους γηπεδούχους στο +4 (66-62), το οποίο διατήρησαν μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου (68-64).

Με τους Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς να μπαίνουν «ζεστοί» έξω από τα 6,75μ. στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρ ξεκίνησε με σερί 14-0, αρχικά για το +18 (82-64), ενώ με νέο τρίποντο του διεθνούς γκαρντ η διαφορά πήγε στο +19 (85-66), στο 35’. Η ομάδα του Σάρας είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76