Ξέσπασμα επί της Μπασκόνια η Μονακό 93-83

O Mάικ Τζέιμς με 26 πόντους πρώτος σκόρερ του ματς

Η Μονακό, δυσκολεύθηκε για 33 λεπτά απέναντι στη Μπασκόνια, αλλά με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του ματς, επικράτησε 93-83 για την 20η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 11-9.

O Mάικ Τζέιμς με 26 πόντους πρώτος σκόρερ του ματς για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, με τον Χάουαρντ να «κουβαλά» την Μπασκόνια, σκοράροντας 33 πόντους σε σχεδόν 29 λεπτά συμμετοχής!

To ματς

Ισορροπημένο το ματς στο πρώτο κομμάτι του αγώνα με την Μπασκόνια να βρίσκει λύσεις έξω απο τα 6,75 αλλά και με εκπληκτική άμυνα. Ο Μονέκε και ο Χάουαρντ είχαν την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα, την στιγμή που ο Μοντεγιούνας με τον Τζέιμς οδηγούσαν ροκάνισαν τη διαφορά των τριών πόντων (16-19) που πήρε η Μπασκόνια, ισοφαρίζοντας σε 19-19. Ωστόσο οι Βάσκοι, κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με «βραχεία» κεφαλή, (21-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα της για δύο λεπτά, έχοντας πρώτα πάρει ένα μικρό «μαξιλαράκι» ασφαλείας (25-29), όμως η Μονακό, με τον Γουόκερ και τον Ντιαλό, ισοφάρισε εκ νέου 29-29. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς, έτρεξε ένα σερί 6-0 χάρη στην ευστοχία της =, όμως οι γηπεδούχοι, πάτησαν το γκάζι και με ένα δικό τους 12-0 βρέθηκαν στο +6 (41-35) με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 43-39 υπέρ των Μονεγάσκων.

Στοιχεία θρίλερ είχε και το δεύτερο μέρος με την Μπασκόνια να μην «μασάει» από το μπασκετικό bullying της Μονακό και με τον εκπληκτικό Χάουαρντ έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (50-50). Η Μονακό ωστόσο «εξαφανίστηκε» και πάλι στο σκορ «βομβαρδίζοντας» το βασκικό καλάθι και πήγε στην τέταρτη περίοδο με το υπέρ της +12 (71-59).

Η διαφορά αυτή παρέμεινε για αρκετό διάστημα και στην 4η περίοδο, όμως η Μπασκόνια ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει με αποτέλεσμα να φέρει τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου στους τρεις (86-83). Όμως η Μονακό ήταν ψύχραιμη και πήρε τη νίκη επικρατώντας στο τελευταίο λεπτό με 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83