EUROBASKET

Η Γερμανία νίκησε 109-107 τη Λιθουανία και την άφησε χωρίς ροζ φύλλο

Έπειτα από μία «μάχη» επικών… διαστάσεων που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις

Η Λιθουανία έπαιζε με την πλάτη στον… τοίχο, αλλά οι οικοδεσπότες έπειτα από δύο παρατάσεις επικράτησαν 109-107, με αποτέλεσμα να πάνε στο 3/3 στον Β’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ και να ετοιμάζονται για τη νοκ άουτ φάση του Βερολίνου!

Από την άλλη, η Lietuva έμεινε χωρίς ροζ φύλλο στο τουρνουά και πλέον είναι υποχρεωμένη να… τρέξει!

«Μαγικός» για τους Γερμανούς ο Βάγκνερ με 32 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ωστόσο, εξίσου καταπληκτικοί και ειδικά στις δύο παρατάσεις ήταν οι Σρέντερ και Λο που τελείωσαν το παιχνίδι με 25π. και 21π. αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, από τη Λιθουανία έκανε ό,τι μπορούσε ο Βαλαντσιούνας με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Γκριγκόνις, με τον νέο παίκτη του Παναθηναϊκού να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 17π., 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πολύ σκληρό από νωρίς ήταν το παιχνίδι, με το σκορ να ήταν χαμηλά και τη Γερμανία να είχε ένα μικρό προβάδισμα (9-11), στα πρώτα επτά λεπτά. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε, οι δύο ομάδες βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στην ισοπαλία (19-19).

Με «όπλο» τα τρίποντα, οι οικοδεσπότες πήραν τον έλεγχο και ξέφυγαν στο +9 (21-30), διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας (24-32), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι Λιθουανοί απάντησαν με μπροστάρη τον Κουζμίνσκας, αλλά ο «ζεστός» Βάγκνερ διατηρούσε μπροστά τους Γερμανούς, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 (41-46).

Με τον Βάγκνερ να συνεχίζει το ίδιο ορεξάτος και στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Γερμανία πήγε στο +9 (46-55), στο 23’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς πήρε… φωτιά. Οι Λιθουανοί απάντησαν με άμυνες και καλάθια του Γκριγκόνις μειώνοντας αρχικά στον πόντο (56-57), με τον Μπραζντέικις να ισοφαρίζει (63-63), στο 29’. Ωστόσο ο Λο «μίλησε» στο τέλος και έτσι οι οικοδεσπότες έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (65-66).

Με πρωταγωνιστή τον Σαμπόνις, η Λιθουανία έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (70-68) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η απάντηση των Γερμανών ήρθε από τον «καυτό» Βάγκνερ, ο οποίος τους έστειλε στο +4 (72-76), στο 34’. Έκτοτε, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Βάγκνερ και Σρέντερ να στέλνουν τους οικοδεσπότες στο +7 (82-89), στο 38’. Οι Λιθουανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους… λέξη, όπου μέσα από την άμυνα και τον εξαιρετικό Βαλαντσιούνας ισοφάρισαν σε 89-89, στα 7’’ πριν από τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Σρέντερ αστόχησε και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Οι Γκριγκόνις και Βαλαντσιούνας έστειλαν τη Λιθουανία στο +4 (93-89), με τη Γερμανία να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο (94-93), στο 43’. Ο Γκριγκόνις έδωσε προσωρινή «ανάσα», με το καλάθι και φάουλ του Σρέντερ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (96-96). Στην επόμενη επίθεση, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έκανε επιθετικό φάουλ, με τον Βάγκνερ να αστοχεί στην εκπνοή, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Με μπροστάρη τον Σρέντερ οι Γερμανοί μπήκαν με σερί 5-0 στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο (96-101). Οι Λιθουανοί πλησίασαν στον πόντο (102-103) με Βαλαντσιούνας και Μπραζντέικις, αλλά τα απανωτά τρίποντα του Λο πήγαν τη διαφορά ξανά στο +5 (104-109), στο 48’. Με το καλάθι και φάουλ του Εχόντας η Λιθουανία μείωσε εκ νέου, ο Σρέντερ αστόχησε, αλλά στην τελευταία επίθεση το ίδιο έκαναν Μπραζντέικις και Μπουτκεβίτσιους και έτσι οι οικοδεσπότες πήραν τη νίκη με το τελικό 109-107!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-46, 65-66, 89-89 κ.δ., 96-96 παρ., 107-109 β’ παρ.

Λιθουανία-Γερμανία 107-109