EUROBASKET

Η Βοσνία επικράτησε 97-93 της Σλοβενίας, κάνοντας άλμα πρόκρισης

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρόμπερσον (23π, 7/13 τρίποντα) και Μούσα 22π,

Νίκη που ισοδυναμεί με… μισή πρόκριση πανηγύρισε η Βοσνία, η οποία επικράτησε 97-93 της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σλοβενίας, αναγκάζοντάς την στην πρώτη ήττα της στο φετινό Ευρωμπάσκετ!
Ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την Βοσνία να είναι πιο εύστοχη στις καθοριστικές στιγμές, παίρνοντας μια τεράστια νίκη!
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρόμπερσον (23π, 7/13 τρίποντα) και Μούσα (22π, 5 ριμπ, 5 ασίστ), ενώ για την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Τσάντσαρ (22π.), Γκόραν Ντράγκιτς (20π, 6 ασίστ) και Ντόντσιτς (16π, 8 ριμπ, 8 ασίστ).

Το ματς:

Οι Βόσνιοι μπήκαν… φουριόζοι στην αναμέτρηση και κρατώντας την άποντη την Σλοβενία στα πρώτα δύο λεπτά, βρέθηκαν να προηγούνται με 8-0, χάρη σε καλάθια των Άτιτς και Μούσα. Η Σλοβενία αντέδρασε και φτιάχνοντας σερί 12-2 πέρασε μπροστά με 12-10 στο 4′, ενώ ανεβάζοντας κατακόρυφα τα ποσοστά της στην επίθεση και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Γκόραν Ντράγκιτς, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 32-26.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη Βοσνία να μειώνει στους τρεις (35-32 στο 12′) χάρη σε δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Ρόμπερσον, πριν ο Πρέπελιτς δώσει εκ νέου προβάδισμα 8 πόντων στην Σλοβενία (40-32), με δικό του τρίποντο στο 14′. Οι Βόσνιοι πλησίασαν ξανά στο καλάθι (40-38) και πέρασαν μπροστά μετά από ώρα (42-44) μετά από ένα ακόμα τρίποντο του Ρόμπερσον, όμως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Σλοβενία μπροστά με 52-49.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και αφού οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με κανέναν από τους δύο αντιπάλους να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Ο Γκόραν Ντράγκιτς διαμόρφωσε το 66-62 υπέρ της Σλοβενίας στο 26′, ενώ με κάρφωμα του Τσάντσαρ η Σλοβενία προηγήθηκε με 73-67 στο 28′. Ωστόσο, η Βοσνία είχε ξανά απάντηση, μειώνοντας στον πόντο (73-72) πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Άστοχες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες, με τον Μούσα να σκοράρει για τρεις στο 34′, βάζοντας μπροστά την Βοσνία με +4 (79-83). Η Σλοβενία πέρασε ξανά μπροστά με 84-83 μετά από κάρφωμα του Τσάντσαρ, ενώ ο ίδιος μείωσε σε 89-91 στο 37′. Η Βοσνία μπήκε στην «τελική ευθεία» του ματς με βραχεία κεφαλή στο σκορ (89-93), πριν ο Ντράγκιτς κλέψει και μειώσει σε 91-93, με 4′ για τη λήξη. Ο Άτιτς με βολές έκανε το 91-95, ο Ντόντσιτς μείωσε σε 93-95, ενώ ο Ρόμπερσον με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-97!

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 52, 49, 73-72, 93-97