ΔΙΕΘΝΗ

Η Ισπανία έκλεισε θέση για τον τελικό του Nations League

Η Ιταλία υπέστη την πρώτη της ήττα μετά από 37 αγώνες, 2-1 από την Ισπανία

Η Ιταλία υπέστη την πρώτη της ήττα μετά από 37 αγώνες, καθώς η Ισπανία τη λύγισε με 2-1 μέσα στο Μιλάνο, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Nations League και παίρνοντας… ρεβάνς για τον αποκλεισμό από το Euro.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη «ρόχα» ο Φεράν Τόρες, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του χάρη σε ασίστ του Ογιαρθάμπαλ, με την αποβολή του Μπονούτσι στο 42’ να παίζει και αυτή τον ρόλο της. Εκτός της ήττας, οι πρωταθλητές Ευρώπης είδαν την εστία τους να παραβιάζεται δύο φορές για πρώτη φορά μετά τον Ιούνιο του 2018…
Από την άλλη, ιστορία έγραψε ο Γκάβι, που έκανε ντεμπούτο με την Ισπανία σε ηλικία 17 ετών και 62 ημερών, σπάζοντας ρεκόρ που κρατούσε από το… 1936!

Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα! Ξεκίνησε με πίεση ψηλά από τους Ιταλούς και επεμβάσεις του Σιμόν σε προσπάθειες των Κιέζα, Ινσίνιε και Μπαστόνι. Οι Ίβηρες ανέβηκαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Σαράμπια στο 13’.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο Τόρες ήταν εύστοχος μετά από μπαλιά του Ογιαρθάμπαλ και κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους Ισπανούς μετά από κοντά.
Προτού περάσουν 2’, η «ρόχα» είχε δοκάρι, όταν ο Ντοναρούμα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από σουτ του Αλόνσο, με τον Μπονούτσι να απομακρύνει στη συνέχεια.Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα και απάντησαν με δοκάρι στο 34’, σε σουτ του Μπερναρντέσκι που απέκρουσε ο Σιμόν – στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά δοκό.Ένα λεπτό πιο μετά, ο Ινσίνιε έχασε απίστευτη ευκαιρία, σουτάροντας άουτ σε τετ α τετ, με την Ισπανία να… φαίνεται ξανά στο 37’, όταν ο Ντοναρούμα μπλόκαρε το σουτ του Ογιαρθάμπαλ.

Κάπου εκεί όμως, η βραδιά στράβωσε για τους Ιταλούς. Στο 42’, ο Μπονούτσι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Μπουσκέτς, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μια κεφαλιά του Τόρες έφερε το 2-0!
Η αποβολή και το δεύτερο γκολ άλλαξαν κατά πολύ τις ισορροπίες, έτσι το ματς ήταν πολύ διαφορετικό μετά την ανάπαυλα.

Οι Ισπανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να κοντρολάρουν την αναμέτρηση, ενώ στο 63’ είδαν τον Ογιαρθάμπαλ να αγγίζει το 3-0, όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.
Ο Αλόνσο απέτυχε κι αυτός να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, με τον Ντοναρούμα να τον νικά στο 78’, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ήρθε μια απρόσμενη εξέλιξη. Ο Κιέζα κέρδισε την μπάλα μετά από ισπανικό κόρνερ και βγήκε μόνος του απέναντι στον Σιμόν, πασάροντας κατάλληλη στιγμή για τον Πελεγκρίνι, που σκόραρε προ κενής εστίας για το 2-1!
Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε… θρίλερ, ωστόσο η «σκουάντρα ατζούρα» δεν είχε άλλες δυνάμεις και άλλο γκολ, με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

MVP: Αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και κάτι ψιλά, όμως πρόλαβε με δύο γκολ να κρίνει, ουσιαστικά το ματς. Τρομερά αποτελεσματικός ο Φεράν Τόρες, που έφτασε συνολικά τα 12 γκολ σε 21 ματς με την εθνική! Δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη, βέβαια, η συμβολή του Ογιαρθάμπαλ, με δύο ασίστ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ιταλία (Ρ. Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (71’ Καλάμπρια), Ζορζίνιο (63’ Πελεγκρίνι), Βεράτι (58’ Λοκατέλι), Κιέζα, Μπερναρντέσκι (46’ Κιελίνι), Ινσίνιε (58’ Κεν).
Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Π. Τόρες, Αλόνσο, Κόκε (75’ Μερίνο), Μπουσκέτς, Γκάβι (84’ Ρομπέρτο), Σαράμπια (75’ Χιλ), Φ. Τόρες (49’ Πίνο), Ογιαρθάμπαλ.