ΔΙΕΘΝΗ

Η Κάλιαρι του Κλαούντιο Ρανιέρι έβαλε φρένο στην Έμπολι

Κόλλησαν και έμειναν στην… πρίζα Φροζινόνε και Λέτσε

Τρίποντο που την κρατάει κάτι παραπάνω από ζωντανή στη μάχη της παραμονής πήρε η Κάλιαρι! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έκανε ψυχωμένη εμφάνιση και επικράτησε 1-0 της Έμπολι στο «Κάρλο Καστελάνι», για να πάρει τεράστια βαθμολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας.

Η Κάλιαρι από την αρχή είχε τον έλεγχο και απειλούσε την αντίπαλη εστία, με την Έμπολι να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα μέχρι το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0). Η ομάδα του Ρανιέρι μπήκε με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος του αγώνα και ο Γιάνκτο στο 69ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Έμπολι ανέβηκε στη συνέχεια και είχε κάποιες φάσεις για να ισοφαρίσει ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε καμία. Η Κάλιαρι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο που την κρατάει ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Από την άλλη, ισόπαλο 1-1 έμεινε το άλλο ματς της ίδιας ώρας, με την Φροζινόνε να συνεχίζει τα άσχημα αποτελέσματα και να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία, όπως και η Λέτσε που είναι σχετικά σε καλύτερη μοίρα βαθμολογικά, αλλά δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι επίσης.

Ο Τσεντίρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 45+2’, για να έρθει ο Κρστόβιτς στο 61’ να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα για το τελικό σκορ.