Η κυνική Ντόρτμουντ κατάφερε να φύγει με τη νίκη (2-1) από την Φρανκφούρτη

Η Ντόρτμουντ ήταν αποτελεσματική και κατάφερε να πάρει τη νίκη

Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της και να αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στην Φρανκφούρτη και την έδρα της Άιντραχτ, για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga, ωστόσο η Ντόρτμουντ ήταν αποτελεσματική και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Άιντραχτ όμως να εμφανίζεται άκρως απειλητική στις αντεπιθέσεις. Η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα στο 21′ με τον Μπραντ, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια και ασίστ του Μάλεν, πριν ο Κάμαντα απαντήσει για τους γηπεδούχους μόλις πέντε λεπτά αργότερα (26′), με όμορφο μακρινό σουτ!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Άιντραχτ είχε δοκάρι με τον Λίντστρεμ, ενώ η Ντόρτμοντ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 52′, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ του Μπέλιγχαμ. Στη συνέχεια και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, η Άιντραχτ κυριάρχησε, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ, με το 1-2 να παραμένει ως το τελικό αποτέλεσμα.