Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Άστον Βίλα με ανατροπή στο φινάλε

Μπαμ της Λιντς στο Μάντσεστερ

Λίβερπουλ με ζόρια και Άρνολντ κόντρα στην Άστον Βίλα. Οι «reds» και πάλι με την πλάτη στον τοίχο στο «Άνφιλντ», αλλά αυτήν τη φορά βρήκε τις λύσεις και επικρατώντας 2-1 των «χωριατών» πάτησαν στην τέταρτη θέση.

To «χρυσό» γκολ πέτυχε για τους γηπεδούχους ο 22χρονος μπακ στο 90’+1’ με γλυκό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και η ομάδα του Κλοπ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο γήπεδό της για το πρωτάθλημα από τις 16/12 (2-1 την Τότεναμ).

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, πίεσε, ώστε να μην βρεθεί ξανά απέναντι σε δύσκολες καταστάσεις. Ωστόσο, παρουσιάστηκε αναποτελεσματική, καθώς ο Σαλάχ έχασε σημαντική ευκαιρία στο 13’. Σαν να μην έφτανε για τους γηπεδούχους ότι δεν έγινε το 1-0, παρότι είχε τις ευκαιρίες, βρέθηκε ξανά να… κυνηγάει. Ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ στο 43’, εκμεταλλευόμενος την ενέργεια που προηγήθηκε από τον ΜακΓκιν, για το τέταρτό του τέρμα κόντρα στο σημερινό του αντίπαλο.

Πριν την ανάπαυλα, η Λίβερπουλ πανηγύρισε το 1-1, αλλά δεν το έκανε σε εκείνο το σημείο. Ο Φιρμίνο νίκησε τον Μαρτίνες, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Ζότα, που ήταν για… χιλιοστά εκτεθειμένος.

Στο 56’ ο Πορτογάλος αστόχησε, αλλά πήρε εν μέρει το… αίμα του πίσω ένα λεπτό μετά, καθώς μοίρασε ωραία για τον Ρόμπερτσον, που νικήθηκε από τον Αργεντινό τερματοφύλακα και ο Σαλάχ σκόραρε από κοντά. Λίγο έλειψε να «παγώσει» και πάλι τους «reds» η Άστον Βίλα, με τον Τρεζεγκέ να έχει δοκάρι στο 62ο λεπτό.

Ο Κλοπ ανακάτεψε την τράπουλα, έβαλε και τον Μανέ στο παιχνίδι, η ομάδα του πίεσε, αλλά βρέθηκε πολύ κοντά σε νέα απώλεια. Το γκολ για τη Λίβερπουλ ήρθε στις καθυστερήσεις. Ξανά με περιπέτεια, αφού ο Μαρτίνες νίκησε και τον Τιάγκο, αλλά όχι και τον Άρνολντ που με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-1.