Το 1-1 Μπάγερν με την Ουνιόν επέτρεψε στη Λειψία να μειώσει στο -5

Ματσάρα στην Φρανκφούρτη, 4-3 τη Βόλφσμπουργκ η Άιντραχτ.

Με πάρα πολλές απουσίες και το μυαλό στην επερχόμενη ρεβάνς με την Παρί Σεν Ζερμέν, η Μπάγερν Μονάχου έμεινε στο 1-1 με τη μαχητική Ουνιόν Βερολίνου, με αποτέλεσμα το επιβλητικό 4-1 της Λειψίας στη Βρέμη να της επιτρέψει να μειώσει τους πέντε βαθμούς από την κορυφή. Το δε ματς της ημέρας έγινε στην Φρανκφούρτη, όπου η Άιντραχτ νίκησε με 4-3 (!) τη Βόλφσμπουργκ και βρέθηκε στο -1 από τους «λύκους».

Οι επιλογές του Χάνσι Φλικ ήταν περιορισμένες λόγω των πολλών απόντων, με αποτέλεσμα να μπουν στη βασική ενδεκάδα παίκτες όπως ο Στάνισιτς και ο Ντάντας. Το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, με τον Κομάν μάλιστα να αποχωρεί με μικροπρόβλημα τραυματισμού στην ανάπαυλα! Το ματς συνεχίστηκε δίχως τέρματα μέχρι το 68’, όταν ο Μουσιάλα φάνηκε να λυτρώνει τους Βαυαρούς μετά από ασίστ του Μίλερ. Παρ’ όλα αυτά, πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Ίνγκβαρτσεν ισοφάρισε για τους πρωτευουσιάνους, υποχρεώνοντας σε γκέλα τη rekordmeister.
Έτσι, η Λειψία βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει στο -5 την Μπάγερν, περνώντας με το άνετο 4-1 από τη Βρέμη. Η Βέρντερ άντεξε μόνο για ένα 20λεπτο, καθώς στο 23’ ο Όλμο άνοιξε το σκορ και στην συνέχεια ο Σόρλοθ βρήκε δίχτυα δύο φορές (32’, 41’), τελειώνοντας το ματς από το ημίχρονο. Ο Ράσιτσα μείωσε με πέναλτι στο 61’, όμως προτού καλά καλά κοπάσουν οι όποιοι πανηγυρισμοί, ο Σάμπιτσερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 63ο λεπτό.

Την ίδια ώρα, στην Φρανκφούρτη γινόταν… φεστιβάλ γκολ, με την Άιντραχτ να επικρατεί με 4-3 της Βόλφσμπουργκ σε ένα ματς-φαντασίωση κάθε ποδοσφαιρόφιλου. Ο Μπάκου έβαλε μπροστά τους «λύκους» στο 6’, όμως Καμάντα (8’) και Γιόβιτς (27’) ανέτρεψαν γρήγορα τα δεδομένα. Ο Βέγκχορστ ισοφάρισε στο 46’, με τον Σίλβα να κάνει το 3-2 για τους «αετούς» στο 54’ και τον Ντουρμ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους στο 61’. Ένα αυτογκόλ του Τούτα στο 85’ άναψε πάλι το ματς, με το σκορ όμως να μην αλλάζει. Οι ηττημένοι παραμένουν στην 3η θέση, με την Άιντραχτ να ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο αλλά δέκα περισσότερους από την Ντόρτμουντ!

Τέλος, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω από το 13’ λόγω αποβολής του Σόμερ, η Χέρτα Βερολίνου έμεινε στο 2-2 με την Γκλάντμπαχ. Ο Ασκασιμπάρ έβαλε μπροστά τους πρωτευουσιάνους στο 23’, με τους Πλεά (27’) και Στιντλ (38’ πέν.) να κάνουν την ανατροπή, προτού διαμορφωθεί το τελικό 2-2 από τον Κόρντομπα στο 49’.