ΔΙΕΘΝΗ

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από το Νιούκαστλ με τεράστια ανατροπή!

Έτσι, η Σίτι ανέβηκε στη 2η θέση με 43 βαθμούς

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε με 3-2 τις «καρακάξες» για την 21η αγωνιστική της Premier League, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να προηγήθηκε, όμως, στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά οι αλλαγές του Πεπ Γκουαρδιόλα και η είσοδος των Ντε Μπρόινε και Μπομπ έφερε τούμπα την κατάσταση για ένα «τρίποντο» που μπορεί να δώσει πολλά στη συνέχεια για τη μάχη του φετινού τίτλου.

Τρομερός ο Βέλγος μέσος που μπήκε στο 69ο λεπτό και πέτυχε γκολ πέντε λεπτά αργότερα, μοιράζοντας την ασίστ της νίκης στον 20χρονο Νορβηγό επιθετικό, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Έτσι, η Σίτι ανέβηκε στη 2η θέση με 43 βαθμούς και είναι στο -2 από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στη 10η θέση με 29 πόντους και άνοιξε η διαφορά στο -10 από την 5η Τότεναμ και τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στα του αγώνα, καλό ξεκίνημα για τη Νιούκαστλ, που μόλις στο 2’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λόνγκσταφ, αλλά μετά από εξέταση του VAR ακυρώθηκε και το 0-0 παρέμεινε. Στο 8’ η Μάντσεστερ Σίτι στάθηκε άτυχη αφού ο Έντερσον τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει, ενώ στο 26′ ο Μπερνάρντο Σίλβα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για το 1-0.

Το σύνολο του Έντι Χάου βελτιώθηκε αισθητά και σε δυο λεπτά γύρισε το παιχνίδι! Στο 35′ ο Αλεξάντερ Ισάκ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 37′ ο Άντονι Γκόρντον σημείωσε το 2-1, με τους παίκτες της Σίτι να βγάζουν αμυντικά προβλήματα και να τα πληρώνουν ακριβά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γκουαρδιόλα ανέβασαν την απόδοσή τους, στο 71′ ο Φόντεν έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς από πλεονεκτική θέση το σουτ του ήταν κάκιστο και πέρασε… άουτ, ενώ στο 74′ ο Ντε Μπρόινε, που είχε περάσει ως αλλαγή, με πανέξυπνο πλασέ εκτός περιοχής έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία για το 2-2.

Το μεγάλο γκολ της νίκης για το 3-2 πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο 20χρονος Μπομπ μετά από τρομερή ασίστ του Ντε Μπρόινε, με τη Σίτι να στέλνει το μήνυμα ότι θα παραμείνει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος μέχρι το τελευταίο… δευτερόλεπτο της φετινής σεζόν.