WTA

Η Μαρία Σάκκαρη “υπέταξε” την Jessica Pegula περνώντας στον 1ο της τελικό στη χρονιά!

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να επικρατήσει με 6-3, 4-6, 6-2

Σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες ενός αγώνα με αρκετές συγκινήσεις, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 6-3, 4-6, 6-2 της Jessica Pegula και να πάρει το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Mubadala Citi DC Open στην Ουάσινγκτον.

Για 1η φορά προκρίθηκε σε τελικό στη φετινή σεζόν η Σάκκαρη, η οποία είχε χάσει και τους 5 ημιτελικούς που έπαιξε νωρίτερα αυτή τη χρονιά. Έσπασε την πρώτη κατάρα και μένει μια δεύτερη, καθώς μετράει επίσης 5 διαδοχικές ήττες σε τελικούς στην καριέρα της.

Συνολικά θα είναι ο 8ος τελικός στην καριέρα της Ελληνίδας τενίστριας, που έχει κερδίσει μόλις έναν, στο 250άρι του Ραμπάτ το 2019. Σε 500άρι τουρνουά θα παίξει για 4η φορά σε τελικό (0-3) και θα διεκδικήσει τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας της, ενώ έχει παίξει και σε 2 τελικούς σε 1000άρια (0-2) και 2 σε 250άρια (1-1).

Η Σάκκαρη ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά το σημερινό ματς και για 1,5 σετ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, κατατροπώνοντας τo Νο.4 της παγκόμιας κατάταξης.

Αφού κατέκτησε το 1ο σετ με διπλό break και χωρίς να επιτρέψει break point στην Pegula, η 28χρονη Ελληνίδα έκανε νωρίς το break και στο 2ο σετ, για να προηγηθεί με 6-3, 4-1.

Ήταν μάλιστα κοντά και σε ένα διπλό break που θα αποτελείωνε την Pegula, στο 1-4, 0-30 του 2ου σετ, όμως η Αμερικανίδα κατόρθωσε να μείνει στο σερβίς της και παραλίγο να φέρει τα πάνω κάτω, αφού μετά απ’ αυτό κέρδισε 5 games στη σειρά και πήρε το 2ο σετ με 6-4!

Η Σάκκαρη ωστόσο κατάφερε να μείνει δυνατή πνευματικά και να φέρει ξανά στο προσκήνιο το καλύτερό της τένις στο 3ο σετ, στο οποίο ήταν αισθητά καλύτερη από την Αμερικανίδα.

Η Pegula πάντως έσβησε 4 break points στο 2ο game, ισοφάρισε σε 1-1, και σε ένα σημείο που ακόμα όλα παιζόντουσαν είχε ένα χαμένο break point για να κάνει το 2-1. Η Σάκκαρη το απέτρεψε και μετά απ’ αυτό επέβαλλε τον ρυθμό της ξανά, για να κάνει break στο 6ο (4-2) και στο 8ο game (6-2) και να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της σε 2 ώρες και 3 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 5η νίκη της Σάκκαρη επί της Pegula σε 8 αναμετρήσεις (5-3), με τη Μαρία να έχει ρεκόρ 21-3 νίκες όταν κερδίζει το 1ο σετ στη φετινή σεζόν.

Στον πρώτο της τελικό από τον Οκτώβριο του 2022, θα αντιμετωπίσει μια εκ των Coco Gauff και Liudmila Samsonova, στις 21:30 ώρα Ελλάδας την Κυριακή (Novasports6HD).