Η μέρα του …φιλοξενούμενου στην Bundesliga

Έπιασε κορυφή η Μπάγερν, 3-2 τη Χέρτα

Η χαρά του φιλοξενούμενου ήταν τα ματς των 16:30 στην Bundesliga, με τέσσερις από τις πέντε αναμετρήσεις να… κάθονται στο διπλό!

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 3-2 από το Βερολίνο, όπου επικράτησε της Χέρτα, προσπερνώντας έτσι την Ουνιόν στην κορυφή της βαθμολογίας.Το χορταστικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο (!) με τους Βαυαρούς να παίρνουν προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Μουσιάλα (12’) και Τσούπο-Μότινγκ (37′, 38’) και τους πρωτευουσιάνους να προλαβαίνουν να μειώσουν με Λουκεμπάκιο (40’) και Ζέλκε (45’ πέν.) πριν την ανάπαυλα αλλά να μην αποφεύγουν την ήττα.

Στην 3η θέση και στο -3 από την Μπάγερν βρίσκεται η Ντόρτμουντ, που αποτελεί και τη μοναδική γηπεδούχο που πανηγύρισε, επικρατώντας 3-0 της Μπόχουμ. Κι εδώ το ματς κρίθηκε στο πρώτο 45λεπτο, με τον Μουκοκό να ανοίγει το σκορ στο 8’, τον Ρέινα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι τέσσερα λεπτά αργότερα και τον Μουκοκό να σκοράρει ξανά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Για τους ηττημένους, αγωνίστηκε για 71 λεπτά ο Κώστας Σταφυλίδης και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Από εκεί και πέρα, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης διατηρήθηκε στην πεντάδα περνώντας με 2-1 (13’ Ρόντε, 63’ Κνάουφ – 1’ Μπερίσα) από το Άουγκσμπουργκ παρότι βρέθηκε να χάνει από το πρώτο λεπτό, ενώ σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Λειψία, που επιβλήθηκε 3-1 (17’, 57’ Ενκουνκού, 69’ Όλμο – 50’ Ρούτερ) της Χόφενχαϊμ εκτός έδρας.

Τέλος, η Βόλφσμπουργκ νίκησε 3-0 (33’ Βίμερ, 70’ Άρνολντ, 84’ Μπάκου) τη Μάιντς και έμεινε αήττητη για έκτη αγωνιστική σερί.